Współczesne tęsknoty za bliskością

0
związek

Poświatowska pisała, że „z tęsknoty pisze się wiersze”, ale dla współczesnego człowieka to uczucie może być jeszcze bardziej destrukcyjne. Potrzeba bliskości dla niektórych jest inspirująca i znajduje odzwierciedlenie w twórczości lub aktywności zawodowej lub fizycznej, ale większość ludzi źle reaguje na niezaspokojone pragnienie bycia dla kogoś ważnym. Psychologowie rozgraniczają jednak stan po stracie kogoś bliskiego od trwania w związku, który jest pozbawiony bliskości. Od dwóch stron przecież zależy, jak będą wyglądać wzajemne relacje.

Jak zbudować bliskość?

Budowanie bliskości w relacjach ma szerszy wymiar niż seks i jest zdecydowanie bardziej potrzebne w związku. Podpowiemy, jak ją stworzyć i o nią zadbać. Okazuje się bowiem, że w dobie rozwijającej się technologii, portali społecznościowych, prowadzenia drugiego wirtualnego życia coraz częściej zamykamy się w sobie i z wygody lub ze strachu nie dopuszczamy innych do swojego wnętrza. Dużo łatwiej jest kreować swój wizerunek w sieci niż być sobą w życiu realnym. To powoduje, że budujemy relacje powierzchowne, nie otwieramy się na tyle, by ktoś mógł poznać, jacy jesteśmy naprawdę. A właśnie z tej akceptacji drugiej osoby bierze się pragnienie bycia razem. Jak zbudować tę więź? Może po prostu zacząć z partnerem rozmawiać o różnych sprawach – nie tylko o zakupach czy koniecznych remontach albo ocenach dzieci. Wspólne spędzanie czasu i realizacja pasji pomagają w umacnianiu relacji – a tym samym w budowaniu zaufania.

W relacjach ważna jest temperatura emocji, która pokazuje, że jesteście dla siebie ważni. Powinna narastać cały dzień, by odnaleźć spełnienie w nocy. Mówienie o swoich pragnieniach i otwarcie na potrzeby partnera są w tym aspekcie bardzo ważne. Taki intymny kod dostępny tylko wam pozwala na tworzenie prywatnego świata. Wymaga on oczywiście zaufania i pielęgnowania, ale pozwala stworzyć prawdziwą bliskość. Partner, któremu ufamy jest gotowy na „podgrzewanie” relacji w związku, na ciekawe odkrycia i zabawę. Jak zauważa autorka twojaintymność.pl, to bardzo ważne w odkrywaniu potrzeb własnego ciała i ciała partnera.

Związek jest jak dom

Prawdziwa bliskość pozwala zapomnieć, że kiedyś ktoś nas zranił, a partner wczoraj zachował się tak a nie inaczej. Dbając o ciepłą relację w związku, nie boimy się odkrywać naszych sukcesów i porażek. I otwarcie mówimy o jednych i o drugich. Bliskość pozwala również na bycie w samotności, realizowanie własnych ambicji. Nie splata z partnerem na zawsze, ale stwarza przestrzeń, do której chce się wracać. Budowanie związku jest jak stawianie domu. Nie ma on szans wytrzymać zmiennych kolei losu, jeśli nie ma solidnych fundamentów i wytrzymałej konstrukcji. Reszta jest do naprawienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *