Rola sportu w życiu dorastającego człowieka

0
Rola sportu w życiu dorastającego człowieka

Większość ludzi doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest aktywność fizyczna w życiu człowieka. Jednak  nie każdy wie, że sport jest podstawowym stymulatorem rozwoju psychosomatycznego człowieka.

Okres dzieciństwa

Czas wczesnego dzieciństwa charakteryzuje się ogromną ruchliwością dziecka. Podobnie jest w trakcie nauczania początkowego, aż do 12. roku życia. Jest to najlepszy czas na opanowanie podstawowych umiejętności ruchowych, z których dziecko czerpie radość i zadowolenie. Jeśli zauważymy w swoim dziecku potencjał, który może sugerować, że dziecko ma szansę stać się prawdziwym sportowcem, warto ułatwić mu osiągnięcie sukcesu. Zapisanie naszej pociechy na dodatkowe pozalekcyjne zajęcia sprawi, że będzie ono rozwijać swoje umiejętności, a dodatkowo zadbamy o jego regularną aktywność fizyczną.

Okres dojrzewania płciowego

Jest to moment przejściowy, w którym następuje przejściowe zakłócenie rozwoju motorycznego. W tym czasie może pojawić się również niezgrabność ruchowa. Wiele dziewcząt zaczyna unikać zajęć ruchowych, co może wynikać z faktu, że organizm zaczyna oszczędzać energię niezbędną do prawidłowego rozwoju funkcji rozrodczych.

Zadaniem rodziców jest zapewnienie dziecku systematycznego wysiłku fizycznego, dostosowanego do jego indywidualnych potrzeb. Trzeba mieć na uwadze, że każde dziecko jest inne i niekoniecznie potrzebuje tyle samo ruchu co inne. Uprawianie sportu działa stymulująco nie tylko na rozwój, lecz również na dojrzewanie w okresie dzieciństwa i młodości. Dodatkowo ma ogromny wpływ na zachowanie kondycji i zdrowia w latach późniejszych.

Nie jest trudno zauważyć, że wskutek przybywania kolejnych lat, dziecko zaczyna stronić od uprawiania sportu. W wielu wypadkach zaczyna pojawiać się boczne skrzywienie kręgosłupa czy asymetria. Skąd biorą się owe wady? Zazwyczaj pojawiają się one w momencie, gdy dziecko przez dłuższy czas nosi zbyt ciężki tornister czy spędza za dużo czasu przed komputerem lub na odrabianiu lekcji. Dlatego rolą opiekunów jest zwracać dużą uwagę na to, co robi ich dziecko. Należy wypośrodkować dziecku czas, by nie tylko spędzało go w domu w pozycji siedzącej, lecz również wykonywało dowolną aktywność fizyczną. Nie wolno zmuszać dziecka do jakiegokolwiek sportu, ale można go zachęcić do wyboru dyscypliny, która go interesuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *