Jak zabijać czas, czyli darmowe gry w pracy

1

Właśnie nadarzył się nam dzień kiedy to nie mamy do zrobienia w biurze dosłownie nic. Nie ma też naszych szefów lub są świadomi, że dotychczas nasze chwile są bezproduktywne. Nie wiemy, ile pozostało nam takiego stanu w zawieszeniu, więc chcemy pograć w coś, co jest niezobowiązujące, szybkie, można bez żalu to zostawić w każdej chwili, a co najważniejsze – nie musimy niczego instalować.

 

Przeglądarkowe zabijacze czasu

Idealne w takich chwilach, gdy mamy lukę w naszych obowiązkach, są gry online dostępne za pośrednictwem zwykłej przeglądarki internetowej. Za największe „zabijacza czasu” uważa się wszystkie gry typu „clicker”. Choć w pewnej formie gry tego typu krążyły po sieci już od wczesnych lat XXI wieku, to o ich fenomenie mówimy od czasu gry Cockie Clicker. Gry tego typu zazwyczaj są niesamowicie proste – klikamy w jeden obiekt, aby uzyskać fundusze, za które wykupujemy ulepszenia pozwalające na zwielokrotnienie efektu z procesu klikania. Z pozoru jest to niezbyt ciekawe, a w praktyce – niesamowicie uzależniające. Dzięki ulepszeniom automatycznym w zasadzie możemy odstawić grę, aby sama nabijała nam punkty. Inną grą na pojedyncze, ale znacznie krótsze posiedzenia, są tytuły powstałe na fali popularności Flappy Bird. Proste zręcznościowe sekwencje polegają wyłącznie na tym, aby jak najdłużej za jednym razem utrzymać się w locie, biegu itp.  Rozwinięciem tego jest dodawanie różnych form ataku jak np. w prześmiewczym Robot Unicorn Attack.

 

Gry do codziennego odhaczenia

Jeśli codziennie mamy chwilę wolnego i chcemy kontynuować rozgrywkę tam, gdzie ją zakończyliśmy, warto sięgnąć po coś bardziej konstruktywnego. Jedne gry codzienne charakteryzują sie tym, że gra zawiera skończoną listę poziomów, a inne mają rozgrywkę otwartą, często nastawioną na rywalizację z innymi graczami. Wiele gier wyróżnia też nastawienie na to, aby codziennie się do nich logować, gdyż może to zaowocować różnymi przydatnymi bonusami, ale czasem jest to konieczność, aby odzyskać energię potrzebną do jakichkolwiek działań (lub zapłacić za jej odnowienie). W przypadku gier strategicznych i ekonomicznych (jak budowanie miast czy farm) budowy obiektów czy ruchy wojsk dzieją się w czasie rzeczywistym, dlatego sprawdzamy, co się u nas dzieje po kilku czy kilkunastu godzinach. Zazwyczaj do takich gier nie musimy niczego instalować, ale niektóre z nich działają jako aplikacje w Facebooku i wymagają zalogowania do niego. Jeśli mamy możliwość instalacji na używanym komputerze, to warto rozważyć jakąś grę o większym stopniu skomplikowania technicznego czy graficznego.

1 thought on “Jak zabijać czas, czyli darmowe gry w pracy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *