kajaki

Wyprawa na kajaki to doskonały pomysł na wakacyjną wycieczkę lub weekendowy wypad. Pływanie po górskich rzekach i podziwianie zboczy porośniętych drzewami pozwala oderwać się od codziennych trosk i w pełni poczuć magię gór. Co zabrać ze sobą na kajaki, by pływać bezpiecznie i w komfortowo?

 

Jaką odzież zabrać na kajaki?

 

Odzież na kajaki powinna być przede wszystkim wygodna – najważniejsze jest zapewnienie swobody ruchów oraz lekkości. Ubrania dają ciepło i chronią przed wilgocią, dlatego najlepszym wyborem jest odzież wykonana z materiałów cienkich, lecz jednocześnie utrzymujących prawidłową temperaturę ciała. Ze względu na częste załamania pogody w górach ważne jest posiadanie kurtki przeciwdeszczowej, która chroni kajakarza przed deszczem, zanim uda mu się znaleźć bezpieczne schronienie. Polecane są modele specjalnych kurtek kajakarskich, lecz w przypadku ich braku można postawić na zwykłe płaszcze nieprzemakalne.

 

Ważnym elementem ubioru jest kapelusz, który chroni przed palącym słońcem. Długi spływ w upalny dzień zwiększa ryzyko udaru cieplnego, przez co ochrona głowy jest koniecznością. Ponadto warto przygotować rękawice neoprenowe, które ochronią dłonie przed bolesnymi odciskami, a także skarpety z tego samego materiału. Dzięki neoprenowym skarpetkom stopy będą przez cały czas suche, nawet gdy wnętrze kajaka zostanie zalane.

 

Bezpieczeństwo na kajakach

 

Co zabrać na kajaki, by być bezpiecznym? Podstawowym zabezpieczeniem na kajakach jest kamizelka asekuracyjna. Jest ona niezbędna, nawet gdy kajakarz potrafi pływać. Kamizelki zakładają wszyscy pływający na kajakach – zarówno osoby poruszające się w zorganizowanych grupach, jak i na własną rękę. Dzięki kamizelce asekuracyjnej jest się chronionym przed utonięciem, gdy łódka zostanie przewrócona do góry dnem. Kajakarz wypłynie bezpiecznie na powierzchnię, a w przypadku porwania przez nurt, łatwiejsze będzie jego uratowanie przez towarzyszy lub odpowiednie służby. Dodatkowo warto zabrać ze sobą apteczkę pierwszej pomocy z podstawowym wyposażeniem – bandażami, lekami przeciwbólowymi, gazą, środkami odkażającymi i kocem termicznym. Przydatna jest również latarka, na wypadek problemów z powrotem przed zapadnięciem zmroku.

 

Ochrona ekwipunku

 

Podczas spływu kajakowego zabiera się ze sobą co najmniej kilka przedmiotów: dokumenty, telefon, ubrania na zmianę, prowiant i wodę do picia. Wszystkie powinny być umieszczone w wodoodpornym worku lub plecaku, a sprzęty elektroniczne dodatkowo zabezpiecza się poprzez włożenie ich do szczelnego etui.

5 thoughts on “Co zabrać ze sobą na kajaki?

  1. Bardzo przydatny artykuł, tym bardziej że panuje wyprawę na moje pierwsze kajaki i jestem trochę zestresowana samym ty, że będę samodzielnie taką małą łódeczką pływać po rzece. W każdym razie teraz będę odpowiednio przygotowana.

  2. Osobiście uwielbiam spływy kajakiem i w każde wakacje staram się trochę nimi popływać i przyznam, że wiele z tych rzeczy wymienionych w artykule bardzo się przydaje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *