Zanim zaczniesz karmić butelką

0
dziecko

Być może już wiesz, że i kiedy zaczniesz karmić swoje niemowlę butelką. Jeśli dopiero się go spodziewasz, poniższe informacje również ci się przydadzą. Do takiego karmienia warto się uprzednio dobrze przygotować, by uniknąć problemów i niepotrzebnego płaczu dziecka, a także bolesnych kolek.

Kolka to wciąż zagadka

Kolka występuje najczęściej między trzecim tygodniem a piątym miesiącem życia dziecka. Od pediatrów można się dowiedzieć, że kolka niemowlęca nie jest jeszcze zjawiskiem dogłębnie zbadanym. Może mieć wiele przyczyn, wśród których znajdują się nawet takie jak depresja poporodowa matki, stosowanie mleka modyfikowanego czy palenie przez matkę papierosów. Kolka objawia się częstym, długotrwałym płaczem (z reguły o tych samych porach), wzdęciami, gazami oraz podkurczaniem nóżek. Rozpoznać ją może lekarz (rodzinny lub pediatra), który zaleci dalsze postępowanie z niemowlęciem.

Może się okazać, że dziecko jest karmione nieprawidłową techniką (np. zasysa powietrze podczas picia z butelki), odczuwa niepokój lub wyczuwa go u rodziców, ma niedojrzały jeszcze układ pokarmowy albo pokarmową nietolerancję.

Apteka niewiele pomoże

Kolki nie da się tak po prostu wyleczyć, nie wierz zatem reklamom rozmaitych specyfików dostępnych w aptece: mogą one co najwyżej złagodzić objawy. Lekarz, który rozpozna kolkę (nie diagnozuj samodzielnie!), może zalecić kilka prostych metod, które uspokoją dziecko bez potrzeby podawania mu jakichkolwiek preparatów.

Spodziewaj się więc, że zapyta, czy niemowlę ma spokój, a więc czy nie jest nadmiernie bombardowane bodźcami z otoczenia. Może tak być, jeśli prowadzisz „dom otwarty”, przez który nieustannie przewijają się różni ludzie, choćby twoja liczna rodzina. Niemowlęta hałasują, ale same hałasu nie tolerują. Wolą spokój niż ruch i pustkę zamiast tłumu gości.

Pamiętaj, aby nie przegrzewać dziecka, bo i to może powodować kolki lub po prostu nadmierną płaczliwość.

Jak z butelki, to z dobrej i z dobrym smoczkiem

Kolki mogą wynikać także z niewłaściwego karmienia. Właściwej pozycji na pewno się nauczysz, ale zadbaj też o butelki i smoczki, które zapobiegają zasysaniu przez niemowlę powietrza podczas karmienia. Polecenia godne są wyroby Canpol Babies. Butelka tej firmy, a także smoczek, którego kształt przypomina pierś mamy, pomogą niemowlęciu odżywiać się spokojnie, bez połykania powietrza, które potem mu przeszkadza, wywołując niepokój i płacz. I matka, i dziecko mogą zyskać na stosowaniu właściwych butelek i smoczków to, co najświętsze – święty spokój. Lub chociaż trochę spokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *