6 zasad zdrowego żywienia

1
6 zasad zdrowego żywienia

Jak powszechnie wiadomo sposób odżywiania ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Odpowiednia dieta zapewnia prawidłowy wzrost ciała oraz pozwala uniknąć wielu chorób, które mogą rozwinąć się na skutek niezdrowego żywienia.

Oto 6 zasad zdrowego żywienia:

Regularne się odżywiaj

Staraj się regularnie zjadać swoje posiłki, dzięki czemu zapewnisz organizmowi stały dopływ glukozy i unikniesz nagłych ataków głodu.

Spożywaj 5 posiłków

Zaleca się, by każdego dnia zjadać co najmniej 3 posiłki (śniadanie, obiad, kolacja), a najlepiej będzie, gdy ich liczba będzie wynosiła 5 (dwie przekąski: jedna po śniadaniu, druga po kolacji).

Zjadaj różnorodne posiłki

Zadbaj o to, by Twoje posiłki były jak najbardziej różnorodne. Postaraj się dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych mu substancji odżywczych, witamin i składników mineralnych.

Zadbaj o odpowiednie nawodnienie

Zdecydowaną większość masy ciała dorosłego człowieka stanowi woda, która jest z niego usuwana na skutek różnych procesów, dlatego zadbaj o stałe uzupełnianie jej braków. Zaleca się, by codziennie dostarczyć organizmowi co najmniej 1,5l czystej wody. Nie wolno dopuszczać do uczucia pragnienia, gdyż sygnał ten może świadczyć nawet o odwodnieniu organizmu.

Sam przygotowuj swoje posiłki

Postaraj się, by spożywane przez Ciebie posiłki były przygotowywane osobiście. Oczywiście nie zawsze jest możliwość, by przygotować sobie świeży i ciepły posiłek, ale zawsze można ugotować wcześniej daną potrawę i zapakować ją w odpowiednie pudełko, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nasze danie zostało przygotowane ze świeżych i zdrowych składników.

Unikaj soli

Nieraz nie mamy wpływu na to, ile soli znajduje się w naszym posiłku, gdyż czasami produkty, które spożywamy nie zostały przez nas stworzone. Jednak pamiętaj, że sól zatrzymuje wodę w organizmie, dlatego nie zaleca się spożywać jej w dużych ilościach. Sód obecny w soli jest niezbędny dla organizmu człowieka, lecz nie powinien być spożywany w nadmiarze, gdyż może doprowadzić do poważnych chorób.

Prócz tego postaraj się, by produkty, które dodajesz do swoich posiłków były świeże i dobrej jakości. W czasie zakupów zwracaj uwagę na etykiety, a zanim cokolwiek skonsumujesz zwróć uwagę na datę ważności umieszczoną na opakowaniu, by nie spożywać niczego po jej upływie.

1 thought on “6 zasad zdrowego żywienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *