5 mitów na temat zdrowego odżywiania

1
5 mitów na temat zdrowego odżywiania

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym czy wpajane Ci zasady dotyczące zdrowej diety są tak naprawdę prawdziwe? A może ślepo wierzyłeś w to co mówią inni, nie potwierdzając zdobytych informacji?

Poniżej znajduje się 5 mitów na temat zdrowej diety, które mogą Cię zaskoczyć:

2 litry wody dziennie

Zewsząd można usłyszeć, że dzienna dawka spożywanych płynów powinna wynosić 2 litry. Nie jest to prawdą. Każdy organizm jest inny, dlatego to jakie ma zapotrzebowanie na wodę powinieneś ocenić osobiście, na podstawie poczynionych dotychczas obserwacji. Pamiętaj, że woda znajduje się także w wielu spożywanych przez Ciebie pokarmach.

Ciemne pieczywo zdrowsze niż białe

Nie liczy się kolor pieczywa, a składniki z których zostało upieczone. Ciemne pieczywo bardzo często wytwarzane jest z mąki pszennej, podobnie jak białe, a swój ciemny kolor zawdzięcza jednemu ze składników, jakim jest karmel. Najzdrowszym pieczywem jest to wyprodukowane z mąki żytniej lub razowej.

Mleko niezbędne dla zdrowych kości

Ta reguła tyczy się przede wszystkim dzieci, dodatkowo chodzi o mleko matki. Mleko krowie nie nadaje się do picia przez człowieka, gdyż dostosowane jest do wykarmienia małego cielaka, które ma odmienne zapotrzebowanie energetyczne w porównaniu do człowieka. Aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość wapnia należy spożywać orzechy, warzywa lub suszone owoce.

Cukier brązowy zdrowszy niż biały

Co odróżnia obie wersje? Cukier biały jest rafinowany, a brązowy już nie, na dodatek jego kolor bardzo często, podobnie jak w przypadku chleba, otrzymuje się na skutek zabarwienia karmelem. Oba cukry mają podobną wartość energetyczną, dlatego nie ma znaczenia, którego cukru użyjemy, gdyż obie wersje mają podobne działanie.

Oliwa nie tuczy

Nic bardziej mylnego. Oliwa tuczy dokładnie tak samo jak olej. Jedyne co ją od niego odróżnia to większa zawartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki jej spożywaniu nasz układ krążenia zyska niezbędną ochronę i wspomożemy przemianę materii. Jest świetnym elementem diet odchudzających, jednak należy spożywać go w konkretnej ilości. Powinna to być jedna łyżeczka dziennie.

1 thought on “5 mitów na temat zdrowego odżywiania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *