Samochód dla firmy – czemu lepiej wynająć niż leasingować

0
samochód

Dla małych i średnich firm zakup samochodów oznacza poważne koszty lub – niekiedy – konieczność zaciągania kredytu. Bez pojazdów ani rusz, a ceny ich zakupu, ubezpieczenia, napraw i eksploatacji przyprawiają księgowego o zawrót głowy. Najgorzej jest w mikrofirmach, których przychody są często na tyle niskie, że zakup pojazdu byłby ekonomicznym samobójstwem. Pozostają więc dwa rozwiązania: leasing albo wynajem. Co jest lepsze?

Warunki leasingu zależą oczywiście od instytucji, która go oferuje. I tu zaczynają się schody, bo warunków i kruczków jest bez liku, a przedsiębiorca musi mieć dobrego księgowego, żeby się w tym wszystkim połapać. Leasing to umowa zawierana na czas określony, po którym może nastąpić wykup pojazdu. Aby wyleasingować pojazd, firma musi mieć zdolność leasingową (podobną do kredytowej).

Wszystko to sprawia, że pozyskanie samochodu tą drogą jest dość skomplikowane, koszty wysokie, a możliwość odliczeń podatkowych ograniczona.

Wynajem jest znacznie prostszy

Wynajęcie samochodu jest o wiele prostsze i bardziej dostępne, bo tu nikt nie pyta o kondycję finansową firmy ani nie żąda kontenera dokumentów. Ponadto samochód można wynająć na dowolny okres, a wynajem przedłużać do woli. Można po jakimś czasie zrezygnować z pojazdu A i wynająć pojazd B.

Firma, która wynajmie sobie samochód, nie musi się martwić o jego ubezpieczenie ani serwis. Nawet wymianą ogumienia na zimowe i z powrotem na letnie zajmie się wypożyczalnia. Koszt wynajmu bardzo łatwo zaksięgować – to po prostu comiesięczny przelew na konto wypożyczalni w stałej kwocie, niezmiennej przez cały okres wynajmu.

Wynająć, ale gdzie?

Najłatwiej o to w Express – wypożyczalni posiadającej ponad 10 tysięcy samochodów osobowych i ciężarowych oraz oddziały w całej Polsce. Formalności można załatwić on-line na stronie https://www.express.pl/. Wystarczy wybrać klasę samochodu, okres wynajmu, wyposażenie dodatkowe oraz miejsce odbioru i zwrotu.

Ta najtańsza wypożyczalnia samochodów oferuje zarówno tanie auta do poruszania się po mieście, jak i wozy klasy średniej, a także luksusowe limuzyny. Na przedsiębiorców czekają także pojazdy ciężarowe, w tym specjalistyczne. Wynajem możliwy jest nawet poprzez aplikację mobilną. O tym, że jest to najtańsza wypożyczalnia samochodów w Polsce, można się przekonać, porównując ceny Express z ofertą innych firm tego typu. Nie ma tu limitu kilometrów, a ubezpieczenie OC i AC jest zawarte w cenie wynajmu. Infolinia działa całodobowo przez 7 dni w tygodniu, można dzwonić nawet z zagranicy, bo i tam wybierają się wypożyczonymi samochodami niektórzy klienci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *