Podstawowe informacje, które musisz wiedzieć o kredycie hipotecznym, zanim go zaciągniesz

24
kalkulator

W życiu większości z nas przyjdzie taki moment, w którym będzie ubiegać się o kredyt hipoteczny. Wiąże się on z zaciągnięciem zobowiązania finansowego wobec pożyczkodawcy, czyli banku, na kilkadziesiąt długich lat, jednak pozwala niemal natychmiast cieszyć się nowym mieszkaniem. Czym tak naprawdę jest kredyt hipoteczny i czym jest WIBOR? Przed Wami krótki poradnik.

Kredyt hipoteczny o ratach stałych lub malejących

Wśród kredytów hipotecznych najczęściej udzielanych przez banki znajdują się zobowiązania zaciągane na 20, 25 i 30 lat. Jak widać, to bardzo odległe perspektywy czasowe. Dziś trudno przewidzieć, w jakiej sytuacji finansowej będziemy za kilkanaście lat. Mimo to utarło się przekonanie, że bez kredytu hipotecznego niemożliwością jest kupić własne mieszkanie.

Banki przydzielają kredyty hipoteczne, do których można dobrać jeden z dwóch rodzajów rat – stałe lub malejące. Pierwsze z nich cechuje to – jak sama nazwa wskazuje – że musimy co miesiąc płacić ratę w tej samej wysokości. Zmienia się tu natomiast kwota odsetek, jakie musimy oddać bankowi w zamian za pożyczenie nam pieniędzy. Wpływ na wysokość oprocentowania kredytu ma zmiana wskaźnika WIBOR (wibor 6-miesięczny).

Istnieje też drugi rodzaj rat – raty malejące. Prawda jest taka, że ten typ rat jest w rzeczywistości tańszy od poprzednika. Wiąże się jednak z koniecznością spłacania znacznie większych kwot przez początkowych kilkanaście lat.

W jaki sposób można łatwo poprawić swoją zdolność kredytową?

Banki, przed podjęciem ostatecznej decyzji o przydzieleniu nam kredytu, dokładnie sprawdzają naszą historię kredytową, czyli to, w jaki sposób wywiązywaliśmy się ze swoich zobowiązań finansowych. Historia kredytowa dużo mówi o nas samych, o tym, czy jesteśmy terminowi, solidni, czy bierzemy odpowiedzialność za swoje wybory itp.

Zdolność kredytową możemy łatwo poprawić za pomocą kilku prostych metod:

 • założenie karty kredytowej – narzędzie to pozwala zazwyczaj zbudować swoją wiarygodność kredytową przed bankiem;
 • płacenie gotówką – z jednej strony warto założyć kartę kredytową, z drugiej jednak zdecydowanie lepiej płacić gotówką po to, aby nie pozostawiać w banku śladów dotyczących prowadzonego przez nas stylu życia;
 • spłacenie pozostałych rat i pożyczek – wówczas będziemy mieć dla banku większą zdolność kredytową, a nasze konto nie będzie obciążone dodatkowym zobowiązaniem.

Swoją zdolność kredytową można obliczyć m.in. za sprawą kalkulatora dostępnego na stronie https://sprawdzonydoradca.pl.

24 thoughts on “Podstawowe informacje, które musisz wiedzieć o kredycie hipotecznym, zanim go zaciągniesz

 1. Dzień dobry,

  z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że mogą Państwo w istotnym wymiarze obniżyć koszty zużywanej w firmie energii elektrycznej i gazu. O ile? Być może o 40%. Być może więcej. Być może mniej.

  Wystarczy, że poświęcą Państwo 10 minut, żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie. Chętnie Państwu pomożemy porównać koszty u różnych dostawców i wybrać najkorzystniejszą dla Państwa ofertę.

  Jeśli są Państwo zainteresowanie poznaniem szczegółów oferty bardzo prosimy o wypełnienie formularza na stronie https://tnij-koszty-energii.pl

  Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *