Jaskinie w Polsce – podziemne atrakcje, które warto zobaczyć

47

Zwiedzanie jaskiń nie jest dla każdego. Te osoby, które nie boją się schodzić pod ziemię, wiedzą jednak, że czekają tam niesamowite widoki i wspaniałe odkrycia historyczno-archeologiczne.

jaskinie w polsce

Jaskinie w Polsce – podziemne atrakcje, które warto zobaczyć

 

Jaskinie i podziemne trasy turystyczne kojarzą się przede wszystkim z terenem górskim. Są jednak takie miejsca w Polsce, gdzie wspaniałe groty zwiedzimy też w innych, nieco mniej oczywistych regionach. Niezależnie od lokalizacji każda z jaskiń oferuje przepiękne formacje skalne i prawdziwą podróż w głąb historii. Największą popularnością w Polsce cieszą się Jaskinia Niedźwiedzia i Jaskinia Raj. Podpowiadamy, które trasy podziemne naprawdę warto przejść.

 

Jaskinie w Polsce – przyrodnicze cuda nie tylko w górach

W Polsce znajduje się kilkadziesiąt jaskiń, jednak tylko 19 z nich jest przygotowanych do ruchu turystycznego. Każda z nich zapewnia wspaniałe widoki i niezapomniane przeżycia – w końcu niecodziennie schodzi się pod ziemię! Najwięcej jaskiń znajdziemy oczywiście na terenach górskich, ale nie brakuje też grot do zwiedzania w nieco mniej oczywistych miejscach.

 

Zwiedzanie podziemnych atrakcji warto zacząć od dobrego przygotowania i porządnego wypoczynku. Większość jaskiń to długie, wymagające podziemne trasy, dlatego nie warto ich zwiedzać, będąc niewypoczętym. Przedstawione jaskinie znajdują się w różnych częściach Polski, dlatego zależnie od wybranej atrakcji warto poszukać wygodnego hotelu znajdującego się jak najbliżej niej.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

To jedna z najsłynniejszych i najbardziej obleganych jaskiń w Polsce. Nic dziwnego – jej ogromny rozmiar oraz niesamowite formacje skalne robią wrażenie. Jaskinia Niedźwiedzia położona jest w pobliżu Kletna w Masywie Śnieżnika. Korytarze i komory w tym miejscu ciągną się przez pięć kilometrów i sięgają do stu metrów w głąb ziemi. Jak to w większości tak wielkich odkryć bywa, ta jaskinia także została odkryta przez przypadek (w 1966 roku). Początkowo w pobliżu jaskini szukano złóż marmuru, szybko jednak okazało się, że w tym miejscu znajduje się spora grota, a w niej liczne kości zwierząt – niedźwiedzia, lwa jaskiniowego, wilka i żubra. Jaskinia została otwarta dla ruchu turystycznego dopiero w 1983 r.

 

Dostępne są w niej dla trasy – zwykła i alternatywna. Ta druga to szlak dla odważnych osób, pokonuje się go pod opieką wykwalifikowanego grotołaza. Wejście do jaskini kosztuje maksymalnie 32 zł (bilet normalny) i 27 zł (bilet ulgowy). Najwyższe ceny obowiązują w tzw. sezonie wysokim.

 

Jaskinie Niedźwiedzia cieszy się ogromną popularnością. W sezonie letnim wejście do niej bez wcześniejszej rezerwacji jest praktycznie niemożliwe. Przed wyjazdem warto zadzwonić i upewnić się, że danego dnia będzie istniała możliwość wejścia do środka. Jeśli jednak okaże się, że zwiedzanie jaskini jest niemożliwe, a my już jesteśmy na miejscu, to warto pojechać do znajdującej się niedaleko starej kopalni złota w Złotym Stoku. Oprócz zejścia pod ziemię i przejścia krótkiej trasy można tam przepłynąć się starym, zalanym szybem.

Jaskinia Raj w Górach Świętokrzyskich

To kolejna jaskinia, której nazwę znają praktycznie wszyscy. W porównaniu do największych jaskiń to Polsce jest niewielka, jednak wciąż zachwyca bogactwem znajdujących się w niej form naciekowych. Uznana jest za rezerwat przyrody nieożywionej. Tę jaskinię krasową można zwiedzać tylko i wyłącznie pod opieką przewodnika, jednak nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności do jej przejścia, wystarczy zwykła kondycja fizyczna. Trasa turystyczna ma 180 metrów długości i jest oświetlona. Na początku szlaku można zobaczyć znalezione w jaskini Raj krzemienne narzędzia pracy człowieka neandertalskiego, który zamieszkiwał grotę ok. 50.000 lat temu oraz szczątki prehistorycznych zwierząt. To podróż dosłownie w głąb historii.

 

Podobnie jak w przypadku wejścia do jaskini Niedźwiedziej, tak i tutaj obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc. Jaskinia czynna jest w godz. 918, choć poza sezonem zamykana jest nieco wcześniej – o 17. Największa cena biletu wynosi 31 zł (bilet indywidualny w sezonie wysokim).

Jaskinia Ciemna

Zlokalizowana jest w Ojcowskim Parku Narodowym. Jest największa pod względem wielkości komory na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej (Ciemna składa się z jednej olbrzymiej komory, ma 88 m długości). Znajduje się na wysokości ok. 65 m nad dnem Doliny Prądnika. To jedna z nielicznych nieoświetlonych jaskiń (światłem elektrycznym). Zwiedza się ją przy świetle świec, co nadaje tej atrakcji wyjątkowy klimat. Niestety część formacji naciekowych została zniszczona przez nieodpowiedzialnych turystów, jednak stalagmity i stalaktyty w środku wciąż są zachwycające.

 

Formacje skalne, które można podziwiać w grocie nie są tak monumentalne jak w jaskini Raj czy Niedźwiedziej, jednak jaskinia Ciemna zaliczana jest do najbardziej cennych stanowisk archeologicznych w Polsce. Naukowcy znaleźli w niej ślady bytności człowieka sprzed 120 tys. lat. Przed wejściem do groty znajduje się zrekonstruowane obozowisko neandertalczyków oraz platforma widokowa z widokiem na Dolinę Prądnika. To obowiązkowy punkt fotograficzny dla wszystkich odwiedzających to miejsce. Zwiedzanie Jaskini Ciemnej to koszt ok. 6 zł za osobę. Czas przejścia podziemnej trasy to ok. 30 minut.

Jaskinia Wierzchowska Górna

Największa jaskinia na terenie Jury Krakowskiej, najdłuższa trasa turystyczna pod ziemią w Polsce, największy pomnik przyrody – Jaskinia Wierzchowska Górna zdecydowanie zasługuje na wiele określeń z przedrostkiem “naj”. Chętnie odwiedzana przez turystów, wciąż odkrywa swoje tajemnice przed naukowcami. Oferuje wspaniałe formy skalne (naciekowe) i wyjątkowo długi spacer. Długość trasy turystycznej wynosi 700 metrów, pokonuje się ją w ciągu 50 minut z przewodnikiem. Samodzielne zwiedzanie jaskini jest zabronione.

 

W jej środku znajdziemy widoki, które na zawsze zapadają w pamięć – trasa turystyczna jest w całości oświetlona, więc poszczególne formacje skalne widać bardzo wyraźnie. Co niektórych może przestraszyć fakt, że w jaskini można spotkać nietoperze, jednak wbrew powszechnemu przesądowi nikomu jeszcze nie wplątały się we włosy. Zwiedzanie jest w pełni bezpieczne.

 

Trasa turystyczna w jaskini prowadzi krętym Przesmykiem Długim poprzez Salę z Kotłami i Hotelik do największej komory jaskiniowej – Sali Balowej i dalej do Sali Człowieka Pierwotnego. Jaskinia dostępna jest do zwiedzania od kwietnia do listopada w godz. 9-17, a zimą tylko w weekendy. Temperatura wewnątrz wynosi ok. 8 °C. Bilety na zwiedzanie jaskini kosztują 17 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy).

Groty Mechowskie

Choć jaskinie kojarzą się głównie z teren górskich, to w Polsce można znaleźć tego typu atrakcje także poza południem. Groty Mechowskie, czyli podziemne groty znajdują się koło Pucka w województwie pomorskim. Na czym polega oryginalność Grot, poza ich nietypową lokalizacją? To sieć zawiłych korytarzy, które powstały na skutek wypłukiwania piasku ze skał osadowych.

 

Wejście do groty przypomina fantazyjne filary, które tworzą naturalną bramę. Co prawda Groty Mechowskie to najkrótsza podziemna trasa turystyczna w Polsce, ale widoki, jakie zapewnia są warte zobaczenia. Trzeba jednak uważać, bo strop często się nagle obniża, co może skutkować bolesnym uderzeniem w przypadku rozproszenia uwagi.

 

Groty Mechowskie zostały odkryte w 1818 r., a w 1908 r. władze pruskie uznały je za pomnik przyrody. Jaskinię można zwiedzać od czwartku do niedzieli w godz. 11-15. Wejście kosztuje 2 zł. Pobyt w Grotach to maksymalnie godzina, ale z reguły zwiedzanie zajmuje ok. 20 minut.

47 thoughts on “Jaskinie w Polsce – podziemne atrakcje, które warto zobaczyć

  1. Uwielbiam chodzić po jaskiniach i ten artykuł jeszcze bardziej zachęcił mnie do takich wędrówek (o ile to w ogóle jeszcze możliwe…)

  2. Bardzo dobry artykuł. Mam nadzieję, że będziecie kontynuować cykl krajoznawczy bo chętnie popodróżowałabym sobie po Polsce, chociaż wirtualnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *