Jak weryfikowane są dane klientów firm pożyczkowych?

2
pieniądze

Rozwój nowoczesnych technologii, w tym internetu sprawił, że możemy dziś wiele spraw załatwiać bez wychodzenia z domu, posługując się wyłącznie własnym komputerem z dostępem do sieci. Przez internet można między innymi zaciągnąć szybkie pożyczki online. Dostępne są one przy zachowaniu minimum formalności wymaganych przez firmy pożyczkowe, co sprzyja szybkiej wypłacie pieniędzy z udzielonego zobowiązania. Problemem przy pożyczkach przez internet jest weryfikacja tożsamości klienta. Firmy pożyczkowe wymyśliły jednak kilka sposobów, aby tego dokonać.

Przelew weryfikacyjny najbardziej popularny

Najprostszym, powszechnie stosowanym sposobem weryfikowania klientów ubiegających się o pożyczki online przez internet w firmach pozabankowych, jest potwierdzanie ich tożsamości przelewem na symboliczną kwotę. W praktyce wygląda to w ten sposób, że pożyczkobiorca chcący wziąć szybkie pożyczki online wypełnia wniosek o pożyczkę, a następnie wysyła go mailowo do firmy pozabankowej. Ta rozpatruje go tylko wtedy, gdy klient dowiedzie, że jest tym, za kogo się podaje. W tym celu powinien on wykonać przelew weryfikacyjny, zwykle na kwotę zaledwie 1 zł lub 1 grosz z konta osobistego na rachunek bankowy pożyczkodawcy.

Jeśli dane z wniosku o pożyczki przez internet i z przelewu bankowego są takie same, weryfikacja tożsamości jest akceptowana, a pożyczkodawca może wydać decyzję o udzieleniu pożyczki.

Ważne jest, aby taki przelew był wykonany z konta osobistego klienta, najlepiej z banku, w którym i pożyczkodawca ma swoje konto, ponieważ wówczas realizowany jest on przez system bankowy w czasie rzeczywistym. Można w ten prosty sposób przyspieszyć czas niezbędny na rozpatrzenie wniosku o pożyczkę i przybliżyć się do wypłaty pożyczki na raty lub pożyczki z płatnością jednorazową.

Bezpłatna weryfikacja tożsamości

Choć przelew weryfikacyjny jest robiony zawsze na kwotę symboliczną, to jednak wymaga jej przelania bezzwrotnie na konto pożyczkodawcy. W niektórych przypadkach można uniknąć przelewów weryfikacyjnych i przyspieszyć formalności związane z udzielaniem pożyczki przez internet. Jest to możliwe dzięki dedykowanym aplikacjom do potwierdzania konta bankowego klienta oraz do badania jego zdolności kredytowej.

Wśród takich usług między innymi wymienia się platformy Kontomatik czy Instantor. To bezpłatne, szybkie metody potwierdzania danych klientów, polegające na tym, że klient loguje się za pośrednictwem aplikacji do bankowości elektronicznej swojego banku. Musi więc podać login i hasło. Połączenie jest szyfrowane i zabezpieczone certyfikatem SSL, dlatego nie trzeba obawiać się o swoje dane wrażliwe. Zresztą dane logowania do konta bankowego nie są nigdzie archiwizowane i udostępniane. Aplikacja loguje się wraz z klientem na jego konto, sprawdza historię rachunku i dane osobowe danej osoby. Później wylogowuje się i od razu, w sposób automatyczny zapomina dane do logowania. Usługa jest bezpłatna i oferowana przez wielu czołowych pożyczkodawców na polskim rynku pożyczek pozabankowych. Jeśli dane z wniosku i te pozyskane przez daną aplikację będą zgodne, klient może otrzymać pożyczkę, o ile posiada równocześnie odpowiednio wysoką zdolność kredytową.

Nowe pożyczki przez internet zawsze wymagają weryfikacji tożsamości klienta. Kiedy jednak ponownie chce on zapożyczyć się w tej samej firmie pożyczkowej, podobna weryfikacja i potwierdzanie swoich danych nie będzie już potrzebne. Wtedy pożyczkę przez internet klient może dostać właściwie od ręki, zakładając, że spłacił terminowo wcześniejsze zobowiązanie.

2 thoughts on “Jak weryfikowane są dane klientów firm pożyczkowych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *