Jak stworzyć bezpieczny plac zabaw dla dziecka w ogrodzie

6

Wiosna to czas, kiedy nasze dzieci chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu, a coraz cieplejsze dni i słońce doskonale temu sprzyjają. Warto więc już teraz zadbać o to, aby stworzyć dla nich atrakcyjny plac zabaw, który nie tylko dostarczy im mnóstwa frajdy na co dzień, ale również będzie bezpiecznym miejscem, w którym nie będziemy się obawiali zostawić naszych pociech.

 

Wybierz odpowiednie miejsce

Zanim zaczniemy kompletować wyposażenie przydomowego placu zabaw dla naszego dziecka, warto zastanowić się, w jakim miejscu go usytuować. Przestrzeń do zabawy powinna być przede wszystkim bezpieczna, dlatego należy zaplanować ją w miejscu oddalonym od potencjalnych zagrożeń takich jak bliskość ulicy, zbiorników wodnych czy kłujących bądź trujących roślin. Dzieci oddane zabawie często zapominają o zdrowym rozsądku, a ich wyobraźnia nie zna granic, więc mogą wówczas wpaść na jakiś szalony, ale niebezpieczny pomysł. Dlatego należy wyeliminować wszystkie czynniki, które mogą do takiej sytuacji doprowadzić.

Miejsce do zabawy powinno być ogrodzone i najlepiej, jeśli będzie znajdowało się na widoku osób dorosłych – świetnie będzie, jeśli plac zabaw będzie widoczny z okna kuchni czy salonu, w którym najczęściej spędzamy czas.

 

Podłoże do zabawy

Kolejnym ważnym aspektem podczas planowania przydomowego ogrodu dla dzieci jest podłoże. Powinno ono być wykonane z materiału o właściwościach antypoślizgowych oraz amortyzujących. Warto pamiętać, że dzieci mogą podczas zabawy upaść, dlatego wszelkiego rodzaju żwir czy asfalt może spowodować, że taki upadek będzie dość bolesny w skutkach. W związku z tym najlepiej jest postawić na wybór specjalnego, kauczukowego podłoża, które obecnie stosuje się na planach zabaw. Ma ono chropowatą strukturę zapewniającą bardzo dobrą przyczepność i jest wystarczająco miękkie, aby w razie upadku dziecka nie spowodować stłuczenia. Plac zabaw w ogrodzie może też mieć podłoże z trawy, która świetnie się sprawdzi podczas różnego rodzaju aktywności dziecka. Zanim jednak dzieci zaczną się bawić, należy dokładnie oczyścić dany fragment placu z kamieni, patyków, kawałków szkła czy innych, drobnych przedmiotów.

 

Wyposażenie placu zabaw dla dziecka

Ostatnim krokiem będzie wybór odpowiedniego wyposażenia placu zabaw. To należy dostosować do wieku oraz umiejętności i zainteresowań dziecka. Możemy więc postawić na różnego rodzaju drabinki, ślizgawki, ścianki wspinaczkowe, piaskownice, domki na stopce, labirynty, huśtawki czy karuzele. Latem natomiast dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na placu dmuchanego basenu dla dzieci lub wodnej kurtyny, które zapewnią maluchom mnóstwo frajdy w słoneczne, upalne dni. Jeśli dysponujemy odpowiedniej wielkości  przestrzenią, można także zainwestować w dmuchany zamek lub ogrodzoną trampolinę, które będą dla dzieci świetną atrakcją przez cały rok.

Organizacja dla dzieci przydomowego placu zabaw wymaga odpowiedniego przygotowania i jego przemyślenia nie tylko pod kątem atrakcji, jakie zapewnimy dzieciom, ale również bezpieczeństwa. Kierując się powyższymi wskazówkami zadanie to będzie z pewnością dużo prostsze.

6 thoughts on “Jak stworzyć bezpieczny plac zabaw dla dziecka w ogrodzie

  1. Dobrze, że są jeszcze publiczne place zabaw, bo nie każdy ma ogród, w którym może dziecku urządzić taką frajdę.
    Ale jak już się robi to naprawdę trzeba solidnie. Ja kiedyś huśtałam się u babci na takiej huśtawce na sznurkach zawieszonych na drzewie – no i się zerwało. Na szczęście wyszłam z tego cało. Więc akcesoria do takiego placu zabaw chyba lepiej kupić gotowe. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *