Czym się kierować przy wyborze projektu domu?

1

Wybór projektu domu to jeden z najważniejszych etapów w budowaniu swojego wymarzonego miejsca do życia. Odpowiedni projekt domu to nie tylko kwestia estetyki, ale także funkcjonalności, ergonomii, wygody oraz bezpieczeństwa. Przy wyborze projektu domu warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, które pomogą nam dokonać właściwego wyboru.

 

Dopasowanie projektu domu do swoich potrzeb

Podstawową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest dopasowanie projektu domu do swoich potrzeb. Przy wyborze projektu należy zastanowić się, jaki metraż jest nam potrzebny, ile sypialni i łazienek chcemy mieć oraz jakie pomieszczenia są dla nas najważniejsze. Warto zwrócić uwagę na to, czy projekt przewiduje miejsce na biuro, gabinet czy pokój dla gości. Ważne, aby projekt domu był funkcjonalny i odpowiadał naszym potrzebom.

 

Styl domu

Kolejną kwestią, którą należy uwzględnić przy wyborze projektu domu, jest styl domu. Ważne, aby był on zgodny z naszymi upodobaniami, a nie tylko z ogólnie panującą modą. W ofercie znajdziemy domy w stylu klasycznym, nowoczesnym, minimalistycznym, skandynawskim, modernistycznym, dworkowym itd. Stylów jest bardzo wiele, zatem każdy z nas powinien znaleźć projekt odpowiadający własnym gustom. Przy wyborze odpowiedniej stylistyki, nie bez znaczenia jest także charakter otoczenia. Ważne, aby wybrać taki projekt domu, którego bryła i zewnętrzne wykończenie będą dobrze komponowały się z otaczającą przyrodą i zabudową.

 

Koszty budowy domu

Przy wyborze projektu domu warto zwrócić uwagę na koszty budowy. Są one zależne od wielu czynników, takich jak powierzchnia, liczba kondygnacji, kształt bryły i zastosowane materiały. Biorąc pod uwagę posiadany budżet, warto wybrać projekt takiego domu, który będziemy w stanie wybudować w stosunkowo krótkim czasie. Krótko mówiąc, warto mierzyć siły na zamiary. Planując budowlany budżet, należy przeanalizować kwestię inwestycji w odnawialne źródła energii czyli w takie źródło ciepła, które przyniesie nam wymierne oszczędności podczas wieloletniej eksploatacji domu. Na początku wydamy więcej, ale w perspektywie kolejnych lat taka inwestycja na pewno będzie się opłacić.

 

Usytuowanie domu na działce

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu jest usytuowanie go na działce. Jeśli preferujemy słoneczny salon, wybierzmy taki projekt, w którym taras i główne przeszklenia strefy dziennej będą od strony południowej. Pamiętajmy, aby na tyłach domu zostawić miejsce na ogród i strefę zewnętrznego relaksu. Jeśli nie planujemy garażu w bryle domu, warto przewidzieć teren na wiatę lub garaż wolno stojący, zlokalizowany przed lub obok domu. Najważniejszą jednak kwestią związaną z lokalizacją domu jest zgodność z przepisami. Należy wziąć pod uwagę odpowiednie odległości od granicy działki oraz wytyczne określone w warunkach zabudowy lub miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

 

Ergonomia i wygoda

Ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze projektu domu, jest ergonomia i wygoda mieszkańców. Projekt domu powinien uwzględniać użytkowy komfort domowników np. poprzez podział wnętrza na strefę dzienną i nocną. Część dzienna powinna zapewniać odpowiednią ilość słonecznego światła, co przełoży się także na oszczędności w zużyciu energii.  Ergonomia przestrzeni to także minimalizacja ciągów komunikacyjnych na korzyść powierzchni użytkowej oraz zapewnienie miejsca do przechowywania.

 

Bezpieczeństwo

Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest bezpieczeństwo mienia i mieszkańców. Projekt domu powinien przewidywać elementy zwiększające bezpieczeństwo, takie jak antywłamaniowe drzwi, bezpieczne szyby w dużych tarasowych oknach oraz zabezpieczenia antyprzepięciowe. Warto też pokusić się o zainstalowanie alarmu i podłączenie do sieci monitoringu.

 

Wybór projektu domu to ważna decyzja, która będzie miała wpływ na nasze życie przez wiele lat. Przy wyborze projektu warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, takich jak dopasowanie projektu do naszych potrzeb, styl domu, koszty budowy, usytuowanie domu na działce oraz  ergonomia, wygoda i bezpieczeństwo. Wybierając odpowiedni projekt domu, możemy stworzyć wymarzone miejsce do życia, które będzie spełniało wszystkie nasze oczekiwania.

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

1 thought on “Czym się kierować przy wyborze projektu domu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *