7 sposobów przyrządzania ziół

0
7 sposobów przyrządzania ziół

W ostatnich latach można zaobserwować wzrost zainteresowania roślinami leczniczymi i ich przetworami, które mogą okazać się pomocne zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu wielu chorób. W zależności od potrzeb można spożytkować różne właściwości ziół. Można je wykorzystać do użytku wewnętrznego, a także zewnętrznego.

Oto kilka sposobów na przygotowanie ziół:

NAPAR

Może być przygotowany z jednego lub kilku rodzajów ziół. Zazwyczaj napar uzyskuje się wskutek zalania przygotowanej wcześniej mieszanki wodą i odczekania paru minut, w czasie których zioła będą mieć szansę się zaparzyć. Można wykorzystać go do kompresów, które ukoją ból. Napary można również stosować na uspokojenie nerwów (napar z melisy).

WYWAR

Sporządzenie wywarów od przyrządzania naparów różni się przede wszystkim tym, że zioła na napar jedynie zalewamy, a na wywar konieczne jest ich zagotowanie. Czas na jego przygotowanie zazwyczaj zależny jest od rodzaju zioła i należy go spożywać zaraz po przygotowaniu.

NALEWKA

Powstaje ona na skutek zalania ziół alkoholem, najczęściej spirytusem. Cechuje je dosyć długa przydatność do spożycia. Czas produkcji nalewki waha się od 4 do 6 tygodni. Wytworzoną nalewkę należy przechowywać w ciemnym naczyniu. Zaleca się, by dziennie spożywać 5ml rozcieńczonego płynu.

WYCIĄG

Zostaje przyrządzony poprzez moczenie ziół przez kilkanaście godzin oraz ich zagotowanie. Wyciąg zaleca się pić na bieżąco, gdyż tylko wtedy posiada pełną moc działania.

SYROP

Wytwarza się po zasypaniu owoców cukrem. Po upływie kilkunastu godzin wytworzony syrop możemy przelać do małych buteleczek, a z pozostałych owoców można wykonać konfitury.

OKŁAD

Jest bardzo prosty do wykonania. Wystarczy kawałek materiału nasączyć wyciągiem ziołowym i następnie przyłożyć do bolącego miejsca. Dzięki temu złagodzimy ból i pozbędziemy się wszystkich widocznych obrzęków.

INHALACJA

Stosowana najczęściej do oczyszczenia górnych dróg oddechowych. Polega na wdychaniu pary pochodzącej z gorących ziół.

Największą zaletą wszystkich tych sposobów jest to, że bez problemu można wykonać je samemu. Dodatkowo szerokie zastosowanie ziół pozwala na wyleczenie wielu dokuczających nam dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *