Szacuje się, że alergikami jest od 10 do 30% całego społeczeństwa, a to całkiem sporo. Jedynie kurz, sieć, czy pyłki nie powodują łzawienia i puchnięcia oczu, kataru, czy wysypki. Alergenami równie często są substancje chemiczne występujące w farbach, więc remont bardzo szybko może przerodzić się w koszmar. Mitem zaś jest, że farby przeznaczone dla alergików mają słabsze kolory, czy trwałość. Różnią się one od zwykłych głównie składem. Nie zawierają drażniących substancji chemicznych ani rozpuszczalników. Warto zwrócić uwagę na to, czy wybrane farby posiadają atest Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. 

Jaka farba najlepsza dla alergika? 

Przede wszystkim poleca się farby, które są rozcieńczane w wodzie, czyli tzw. emulsje wodorozcieńczalne. Najpopularniejsze wśród nich są farby akrylowe, w których spoiwem jest żywica akrylowa. Drugim bardzo częstym wyborem są emulsje lateksowe, zawierające w swym składzie kauczuk. Należą one do grupy farb emulsyjnych, które podczas wysychanie nie wydzielają toksycznych substancji chemicznych. Co więcej, tego typu farby bardzo łatwo się nakładają, szybko schną i są wytrzymałe. Dzięki temu, że woda jest ich rozpuszczalnikiem to łatwo się nakładają, tworząc gładkie powierzchnie. Farby emulsyjne podczas malowania wydzielają neutralny zapach, który może przeszkadzać jedynie bardzo wrażliwym osobom. Ponadto do farb, które są bezpieczne dla alergików, zalicza się: 

  • farby klejowe, w których spoiwem jest klej kostny, dzisiaj zamieniony na spoiwo metaceolulozowe; 
  • farby mineralne, tj. silikatowe, wapienne i cementowe. 

Jakich farb unikać? 

Wszystkich tych, które nie spełniają wymogów hipoalergicznych. Ich skład chemiczny nie pozwala na stosowanie tych środków w pomieszczeniach, gdzie mogą przebywać osoby nadwrażliwe na te substancje chemiczne. Pomalowanie pokoju alergika farbą bez atestu może skutkować pogorszeniem jego komfortu życia, a nawet poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Przede wszystkim należy unikać farb rozpuszczalnikowych. W ich składzie bowiem znajduje się rozpuszczalnik, który podczas wysychania się ulatnia. Osoby, które są alergikami, muszą uważać na produkty pylące oraz te nadzwyczaj mocno przyciągające kurz. Powierzchnie strukturalne i tynki mineralne nie są dla nich przeznaczona. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na farby zapachowe-bardzo często są one oferowane przez różnych producentów. Wywołane są przez substancje chemiczne imitujące naturalny zapach produktu, mogą negatywnie wpływać na drogi oddechowe alergika. 

Zalecenia dla alergika

Malując pokój, pamiętaj, aby używać farb rozpuszczalnikowych i produktów mineralnych. Używane farby muszą mieć odpowiedni certyfikat wydany przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Wtedy zyskuje się 100% pewność, że wybrana farba nie uczuli. Malowanie ścian musi być dokładne. Żadna szczelina nie może zostać pominięta, inaczej będzie się tam gromadził kurz. Wybrana farba musi tworzyć gładką powierzchnię, dla alergików nie sprawdzają się powierzchnie strukturalne i tynki mineralne.

4 thoughts on “Czym się różnią farby dla alergików?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *