Przybywa oldtimerów na polskich drogach

0
oldtimer

W Polsce zarejestrowano ponad 50 tysięcy samochodów zabytkowych, a liczba kierowców zgłaszających się do rzeczoznawcy w celu przygotowania białej karty rośnie z roku na rok. Jakie czynniki wpływają na wzrost liczby aut zabytkowych na polskich drogach?

Moda, pasja czy inwestycja?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy zainteresowania oldtimerami w Polsce wynika z przejściowej mody, czy też z pasji wielu kierowców. Z jednej strony nad Wisłą mieszka wielu miłośników motoryzacji, którzy kochają zarówno najsłynniejsze marki na świecie jak Ferrari czy Porsche, jak i auta z czasów PRL-u. Z drugiej strony nabycie starego samochodu i rejestrowanie go jako zabytek bywa przejawem chęci podniesienia swojego prestiżu i dostosowania się do towarzystwa, w którym się przebywa. Niemniej, bez względu na to, jakie powody stoją za zakupem klasycznego auta, jego posiadanie daje wiele radości i frajdy.

Część osób kupuje stare samochody w celach inwestycyjnych. Rosnące zainteresowanie zabytkowymi pojazdami sprawia, że ich wartość na rynku kolekcjonerskim rośnie w szybkim tempie. Z tego powodu inwestorzy wybierają alternatywny sposób lokowania gotówki, by po kilku lub kilkunastu latach sprzedać zabytkowy samochód z ogromnym zyskiem. Zdarza się, że inwestorzy znający się na motoryzacji kupują stare, zaniedbane auta, a potem je remontują, by sprzedać je kolekcjonerom za znacznie wyższą kwotę niż łączna cena zakupu wraz z kosztami remontu.

Udogodnienia dla kolekcjonerów

Liczba zarejestrowanych samochodów zabytkowych rośnie również z powodów bardziej prozaicznych. Jednym z nich jest zwiększająca się dostępność ubezpieczeń dla oldtimerów, które jeszcze kilkanaście lat temu były trudne do znalezienia. Obecnie właściciele klasycznych pojazdów mogą skorzystać nie tylko z ofert polskich towarzystw ubezpieczeniowych, ale również z oferty brytyjskiego ubezpieczyciela https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/. Z polisy mogą korzystać wszystkie osoby zamieszkujące na terenie Unii Europejskiej, gdyż ochrona ubezpieczeniowa obowiązuje także poza granicami Zjednoczonego królestwa.

W ramach Classic Car Insurance można liczyć na ochronę przed skutkami pożaru, kradzieży, przypadkowego uszkodzenia, wypadku czy też zniszczenia pojazdu w czasie wypożyczenia go na ślub. Składka na ubezpieczenie zaczyna się już od 18 funtów, a jej wysokość można obniżyć dzięki rabatom dla stałych klientów bądź poprzez wybranie polisy z limitem przejechanych kilometrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *