Od czego zacząć poszukiwanie pracy?

0
praca

Chcesz znaleźć pracę? Musisz zacząć szukać. I od razu nastawić się, że poszukiwania te będą długie i żmudne. Oczywiście nie muszą takie być, ale lepiej się zaskoczyć niż niemiło rozczarować.

Proces szukania pracy zacznij od napisania CV. To na jego podstawie staniesz się potencjalnym kandydatem do określonego stanowiska lub na starcie zostaniesz zdyskwalifikowany. Dlatego CV powinno być napisane tak, aby Twego przyszłego pracodawcę zainteresowała Twoja osoba.

I pamiętaj, bez względu na to, czy dopiero wkraczasz na rynek pracy, jesteś osobą chcącą zmienić dotychczasową pracę, czy wracasz do pracy po długiej przerwie – nie unikniesz stresu związanego z oczekiwaniem na decyzję.

Zastanów się czego szukasz

Nawet jeśli w teorii uważasz, że podejmiesz się każdej możliwej pracy, to w praktyce może okazać się to niemożliwe. Ustal kryteria, jakimi powinna charakteryzować się praca, którą mógłbyś być zainteresowany. Jesteś w stanie podjąć zatrudnienie na pełny etat czy interesuje Cię niepełny wymiar godzin? Masz czas, aby pracować w weekendy czy może chciałbyś mieć dzień wolny w tygodniu? A może marzy Ci się praca zdalna? Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci zawęzić kręgi poszukiwania. A to już coś. Większość kandydatów szuka pracy w Internecie, gdzie są rubryki, które trzeba będzie wypełnić. To dzięki nim od razu zostaną wyeliminowane oferty, które nie spełniają Twoich oczekiwań wobec przyszłego zatrudnienia.

Pomocne w poszukiwaniu

Młodzi ludzie co raz częściej decydują się skorzystać z pomocy, jaką oferuje im agencja pracy. Często to one pośredniczą firmom poszukującym nowych pracowników. Zlecenie znalezienie potencjalnego kandydata zewnętrznej firmie zdejmuje z ich barków wszelkie obowiązki z tym związane.

Kandydaci powinni mieć świadomość, że ubieganie się o pracę za pośrednictwem agencji może mieć dla nich sporo korzyści. Przede wszystkim każdy z nich otrzyma profesjonalną pomoc w znalezieniu pracy. Nawet wtedy, gdy dana osoba nie otrzyma zatrudnienia w firmie, w której praca najbardziej go interesuje, to pracownicy agencji zrobią wszystko co w ich mocy, aby pomóc im w znalezieniu innego, spełniającego oczekiwania kandydata zatrudnienia.

Dodatkową korzyścią są przeprowadzane przez agencje pracy testy, np. językowe. To właśnie z nich można dowiedzieć się, czy w ogóle spełniamy oczekiwania pracodawców i możemy być przyjęci na stanowisko o które się ubiegamy, czy jednak będziemy musieli się nieco podszkolić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *