Kraków – miasto królów o wielu fascynujących obliczach

0
Kraków

Duch minionej epoki, zamknięty w przepięknych budowlach, przenika się tu z na wskroś nowoczesnymi realizacjami. Klimatyczne uliczki wieczorami ożywają za sprawą miejscowych knajpek i kafejek pełnych młodzieży i turystów. To dopiero szczypta zalet Krakowa, o którym można by mówić bez końca… Poznajcie najważniejsze miejsca, które warto zobaczyć, będąc na wycieczce w stolicy Małopolski.

Od czego zacząć zwiedzanie? Kraków i okolice

Będąc na Rynku Głównym w Krakowie, nie sposób pominąć kościoła Mariackiego. Ta monumentalna budowla jest wizytówką miasta, pojawiającą się na migawkach w telewizji i na kartkach pocztowych. Obecnie trwa remont ołtarza Wita Stwosza pochodzącego z XV wieku, znanego przykładu stylu gotyckiego w Europie. Sukiennice i Wawel to kolejne dwa pomniki historii, które powinien dobrze poznać każdy Polak.

Kraków – zabytki, które musisz odwiedzić

Miasto, jak żadne inne w Polsce, pełne jest starych i drogocennych pereł architektury. Krakowskie zabytki, ale również magiczna sceneria miasta, stały się tłem dla nowego serialu kryminalnego stacji TVN „Belle Epoque”.

Kraków to nie tylko starodawne, monumentalne budowle, ale również wyśmienite przykłady udanej architektury w zupełnie nowoczesnym stylu. Zachwyt wzbudza m.in. Małopolski Ogród Sztuki o fantastycznej elewacji. Równie wspaniale prezentuje się, znajdująca w zupełnie innej części Krakowa, Cricoteka – obiekt poświęcony twórczości Tadeusza Kantora.

Urokliwy Kraków. Co zobaczyć?

Gratką dla miłośników sztuki będzie zapewne wizyta w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, które przygotowało obszerną wystawę prac wybitnego artysty Stanisława Wyspiańskiego. Można tu również zobaczyć bezcenne dzieło Leonarda da Vinci „Damę z gronostajem”. Fani tajemniczej i – przerażającej momentami – twórczości Zdzisława Beksińskiego powinni natomiast wybrać się do Nowohuckiego Centrum Kultury, w którym zgromadzono najważniejsze dzieła artysty (oleje, rysunki i fotografie), pochodzące m.in. z kolekcji Piotra Dmochowskiego. Wystawie towarzyszy niepokojąca, nastrojowa muzyka.

Weekend w Krakowie. Tego nie możesz przegapić

Jeśli interesuje Was bardziej luźna, kulinarna turystyka, Kraków również będzie się do tego świetnie nadawać. W mieście, niczym grzyby po deszczu, powstają modne knajpki z jedzeniem typu street food. Pyszne burgery, hot-dogi, ale również przykłady kuchni azjatyckiej czy gruzińskiej w nowoczesnym wydaniu aż proszą się o wypróbowanie. Młodzi przedsiębiorcy pokazują, że branża gastronomiczna wciąż ma wiele fascynujących oblicz, które warto odkrywać, a jedzenie uliczne wcale nie jest synonimem niezdrowej żywności. Aktualne wydarzenia w stolicy Małopolski można śledzić na stronie http://www.krakow.travel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *