Jak wybrać odpowiednią klamkę do drzwi?

0
klamka

Wybór klamki do drzwi, kiedy na rynku mamy tak wielu producentów z bogatą ofertą, nie jest rzeczą łatwą. Oczywiście, możemy zdecydować się na klamki oferowane w zestawach z drzwiami, jednak zazwyczaj są to najprostsze modele. Jeśli chcemy, by klamki pasowały do naszych aranżacji czy poszczególnych detali, warto wybrać je indywidualnie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując klamki drzwiowe.

Tworzywo i wykonanie

Bogata oferta producentów i dystrybutorów sprawia, że bardzo łatwo możemy znaleźć klamkę idealnie pasującą do naszych potrzeb oraz indywidualnych wymagań. Dostępne na rynku klamki wykonane są z różnych materiałów. W zależności od naszych upodobań oraz zasobności portfela możemy zdecydować się na klamki aluminiowe, stalowe czy wykonane z bardziej szlachetnych tworzyw, takich jak mosiądz, kryształ czy szkło. Na rynku znajdziemy też klamki pozłacane lub powlekane innymi metalami szlachetnymi. Im szlachetniejsze tworzywo, tym droższa klamka. Warto jednak zwracać uwagę na klamki z aluminium, które są tańsze, ale często w niezwykle skuteczny sposób imitują szlachetniejsze materiały.

Design – nowoczesny czy klasyczny?

Istotnym czynnikiem jest także wzornictwo. Design najprościej podzielić na nowoczesny i klasyczny. Jeśli nasze wnętrza urządzone są w nowoczesnym stylu, warto zwrócić uwagę na ofertę klamek typowym prostokątnym kształcie, gdzie zarówno uchwyt, jak i szyld klamki zostały wykonane w sposób prosty, bez dodatkowych zdobień. Jeśli jednak preferujemy klasykę, a w naszym domu nie brakuje efektownych dekoracji, warto zdecydować się na klamki o bardziej awangardowym kształcie lub stylizowane na wzory historyczne.

Konstrukcja klamki

Istotnym elementem przy wyborze klamki jest także jej konstrukcja. Z uwagi na sposób budowy, klamki możemy podzielić na te z podłużnym szyldem, z rozetą, klamki łazienkowe, a także te z wkładką i kluczem, gdzie szyld nie jest zespolony, ale składa się z dwóch osobnych elementów. Warto dowiedzieć się, czy wybrany model klamki posiada wspomaganie sprężyny, które sprawia, że po naciśnięciu klamki wraca ona do pozycji wyjściowej. Zastosowanie tego systemu czyni otwieranie i zamykanie drzwi znacznie bardziej komfortowym, lecz pamiętajmy, że klamki ze sprężyną są nieco droższe.

Niezależnie od tego, na jaką klamkę się zdecydujemy, powinniśmy zadbać o jednolity wybór do wszystkich drzwi. Dzięki temu unikniemy wizualnego chaosu i zgrzytu, jaki może powodować obecność różnego typu klamek w mieszkaniu. Pamiętajmy, że często właśnie odpowiednio dopasowane detale decydują o sukcesie aranżacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *