Jak przygotować się do wystąpienia publicznego na konferencji?

0
konferencja

Jedni z nas lubią wystąpienia publiczne i mają wrodzony talent do płynnego prezentowania swoich poglądów, inni z trudem przekazują starannie opracowany materiał. Każdy strach można prędzej czy później pokonać, a sztukę wystąpień publicznych opanować do perfekcji. Poniżej kilka wskazówek, które ułatwią Wam przygotować się do prelekcji na konferencji branżowej.

Opracuj materiał punkt po punkcie

Istnieją różne sposoby przygotowania materiału, który przedstawimy podczas wystąpienia. Większość osób po prostu spisuje sobie słowa, których używa podczas konferencji czy sympozjum. Lepszym pomysłem jest stworzenie listy zagadnień w formie punktów, o których po prostu nauczymy się opowiadać. W chwilach stresu wyuczone na pamięć zdania na pewno zapomnimy. Zdecydowanie lepiej słucha się osób, których tok wypowiedzi jest bardziej swobodny, nawet jeśli stanie się przy tym nieco bardziej chaotyczny. W czasie wystąpienia można mieć przy sobie niewielką kartkę, na której spisane będą najważniejsze punkty lub słowa kluczowe.

Przećwicz wiele razy wystąpienie, mówiąc na głos

Jak to mówią, ćwiczenie czyni mistrza. Powtarzanie materiału na głos ułatwia jego zapamiętywanie i rozwija pamięć słuchową. Ćwicząc przemówienie, można posiłkować się lustrem. Dzięki niemu, nie dość, że opanowujemy tekst to jeszcze dbamy o prawidłową postawę ciała, która sprzyja poprawnej emisji głosu.

Opowiadaj innym o tym, co wygłosisz podczas przemówienia

Możesz poprosić koleżanki lub partnera o to, aby wysłuchał Twojego przemówienia. Im częściej o tym mówisz, tym materiał okazuje się przystępniejszy i zrozumiały. Poszczególne punkty układają się w spójną, logiczną całość.

Nagraj swoją próbę na kamerę

Jeśli ćwiczysz wystąpienie, spróbuj nagrać jego fragment na kamerę. Potem odtwórz nagranie i zobacz, co jeszcze warto poprawić. Może wystarczy być mniej spiętym lub poćwiczyć płynność wypowiedzi?

Zrób próbę generalną

Aby próba była jak najbardziej realistyczna, warto przeprowadzić ją w już przygotowanej sali. Istotnym elementem wystąpień publicznych jest ekran do projekcji, który jest na wyposażeniu sal szkoleniowych. Może być on wynajęty na przykład z wypożyczalni Konferental (ekrany warszawa). Ekran pozwala na uzyskanie jasnych kolorów i wyraźne wyświetlenie ważnych treści wystąpienia. Można wybrać ekran na trójnogu, który dobrze sprawdzi się w mniejszych salach lub ekranu ramowego, idealny w czasie sympozjów, kongresów i wystąpień z dużą liczbą słuchaczy.

Warto wiedzieć, że próba zorganizowana w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych pozwala oswoić się z miejscem i audytorium. Daje czas na przećwiczenie wyświetlania slajdów i skoordynowanie ich z wypowiadaną treścią, tak aby były jasne dla słuchaczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *