Zasadnicze zmiany ordynacji podatkowej związane między innymi z Polskim Ładem oraz innymi, pobocznymi nowelizacjami prawnymi spowodowały, że wielu podatników zadaje sobie pytanie, czy, a jeśli tak – to jak dotkną ich wdrożone zmiany. W sytuacji niepewności gospodarczej oraz podatkowej, a także dość częstych reform w przepisach warto zapoznać się z podstawowymi kwestiami, które mogą nas jako osoby fizyczne dotyczyć.

Elementarne informacje o PIT

Podatek PIT jest jednym z najbardziej elementarnych form opodatkowania, jakie występują nie tylko w Polsce, ale w zdecydowanej większości krajów. Jest zobowiązana uiścić go każda osoba fizyczna, która z określonego tytułu pozyskuje dochody. Z tych dochodów jesteśmy zobligowani raz w roku, z zasady w jego pierwszej połowie, opłacić podatek na rzecz państwa. Złożoność PIT i typów dochodów, z których się rozliczamy, powoduje, że możemy mieć do czynienia z wielością deklaracji. To z kolei niejako zmusza podatników, aby posiadali chociażby podstawową wiedzę z zakresu prawa podatkowego. Dzięki temu możemy nawet uniknąć przykrych konsekwencji za na przykład spóźnienie w złożeniu deklaracji. Taki przypadek według prawa może zostać ukarany wysoką grzywną.

Kluczowa nowelizacja w prawie podatkowym

Nieważne, jaką deklarację PIT za rok 2022 zamierzamy składać w 2023, ustawodawca poddał istotnej modyfikacji terminy podatkowe dla wszystkich podatników. Do tej pory przedłożenie PIT i ich ostateczna data były uzależnione od formy opodatkowania wybranej przez osobę zainteresowaną. W nadchodzącym roku nowelizacje przepisów prawa polskiego gruntownie ujednoliciły terminy składania zeznania podatkowego. W 2023 ostatecznym dniem, kiedy wszyscy będziemy mogli złożyć rozliczenie PIT, będzie 30 kwietnia. Wprowadzone zmiany mają objąć zarówno osoby rozliczające się w sposób tradycyjny (osobiście w Urzędzie Skarbowym), jak i online.

Zmiany w PIT-37

Najpowszechniejszą deklaracją PIT, jaką co roku składa największa liczba podatników, jest formularz PIT-37. W przypadku rozliczenia tego rodzaju większość osób składa deklarację w oparciu o PIT-11 odebrany od pracodawcy lub zleceniodawcy. Zasięg zmian wprowadzonych przez ustawodawcę na 2023 rok skutkuje tym, że dużo korzystniejsze i szybsze może okazać się złożenie zeznania online, za pośrednictwem Internetu. Do kluczowych zmian w PIT należy zaliczyć:

  • podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł,
  • obniżka stawki podatku PIT-37 z 17% do 12%,
  • zmiana sposobu rozliczania składki zdrowotnej,
  • uwzględnienie w pewnym zakresie ulgi dla klasy średniej,
  • rozliczenie PIT wraz z małżonkiem uległo pewnym modyfikacjom,
  • nowe formy zwolnień i ulg podatkowych.

Jak nowelizacje wpłyną na deklaracje PIT?

Z uwagi na usprawnienia systemowe i techniczne w 2023 roku dużo korzystniejsze może okazać się rozliczenie PIT w formie online. Sama konstrukcja formularzy zeznań podatkowych uległa niewielkim, aczkolwiek niekiedy dość istotnym modyfikacjom. Z drugiej jednak strony zostały maksymalnie uproszczone dla podatników. W ten sposób z użyciem Twój e-PIT lub innych form wsparcia w postaci e-PITów i generatorów e-PIT możemy w kilka minut sprawdzić, zweryfikować prawdziwość, a w przypadku zgodności ze stanem faktycznym wysłać za pomocą jednego kliknięcia zatwierdzone zeznanie. Rozliczenie PIT wygenerowane z wykorzystaniem profesjonalnego programu wyróżnia się większym stopniem gwarancji, że przedstawione w nim informacje są rzeczywiste, a sam dokument został prawidłowo uzupełniony. Stanowi to rozwiązanie na bolączki wcześniejszych deklaracji składanych w US, gdzie często dochodziło do nieprawidłowości lub błędów.

Program PITax.pl, dostępny również w aplikacji, daje szansę na obniżenie podatku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *