Maszyny wykorzystywane w rolnictwie

0
maszyny rolnicze

 

Współczesne rolnictwo jest w dużym stopniu zautomatyzowane. Na przestrzeni ostatnich 100 lat wiele się w tej kwestii zmieniło. Rolnicy mogą korzystać z maszyn i narzędzi rolniczych, które pozwalają na ułatwienie i przyspieszenie wykonywania niezbędnych prac na roli i w samym gospodarstwie rolnym.

Rewolucja w rolnictwie

Jeszcze nasi pradziadowie, uprawiający rolę, korzystali z dosyć prymitywnych w porównaniu ze współczesnymi, narzędzi rolniczych. Jednak zastosowanie silników napędowych i ciągników, wraz z odpowiednimi zestawami narzędzi i maszyn, umożliwiło przyspieszenie prac. Odbiło się to także na tym, że rolnik nie musi już obecnie utrzymywać pogłowia zwierząt pociągowych. Ich siła i praca zostały zastąpione maszynami i pojazdami z silnikami elektrycznymi. Umożliwiły one zastosowanie automatyzacji niektórych prac w gospodarstwie i zredukowanie w większym stopniu konieczności korzystania z pracy ludzi i zwierząt pociągowych.

Maszyny rolnicze kiedyś i dziś

Dawniej w rolnictwie wykorzystywano maszyny z napędem ręcznym i zwierzęta domowe, głównie konie. Następnie wraz z rozwojem techniki zaczęto używać na roli maszyn parowych, nazywanych lokomobilami. Dziś jednak maszyny rolnicze z reguły współpracują z ciągnikiem rolniczym lub są samobieżne, czyli posiadają po prostu swój własny napęd. Maszyny rolnicze realizują proces roboczy nie tylko w wyniku ruchu całej maszyny na polu, ale również ruchu aktywnych elementów maszyn bezpośrednio napędzonych.

W przypadku maszyn zsynchronizowanych z ciągnikiem rolniczym należy zawsze utrzymywać w dobrym stanie sam ciągnik, co może wymagać kupienia do niego odpowiednich części. Znajdziemy je na stronie: https://hurtowniarolnicza.pl/czesci-do-ciagnikow/c-385/.

Rolnicy nie mogą sobie pozwolić na to, aby w okresie żniw mieli niedziałające maszyny rolnicze. Duże znaczenie ma utrzymywanie w pełnej sprawności kombajnów. Kombajn rolniczy jest maszyną, która służy do zbioru roślin uprawnych i wykonuje jednocześnie pracę kilku wcześniej używanych maszyn. Części do kombajnu popularnej polskiej marki BOLKO znajdziemy tu: https://hurtowniarolnicza.pl/czesci-do-maszyn/bolko/.

Jak zadbać o zdrowie roślin?

Na roli w większości przypadków trzeba wykorzystywać środki ochrony roślin. Ich aplikacja ręcznie zajmuje bardzo dużo czasu, dlatego rolnicy sięgają po zautomatyzowane opryskiwacze, do których części oferuje producent na stronie: https://hurtowniarolnicza.pl/czesci-do-maszyn/opryskiwacz/.

Opryskiwacz to urządzenie stosowane przy ochronie chemicznej roślin, ale nie tylko. Ta sama maszyna pozwoli na skuteczne nawożenie roślin uprawnych, a nawet drzew i krzewów. Składa się ze zbiornika na ciecz roboczą, rozpylacza, pompy lub zestawu rozpylaczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *