5 najdroższych budynków świata

0
5 najdroższych budynków świata

Czy zdajesz sobie sprawę, ile kosztuje budowa współczesnego cudu architektury? Więcej niż połowa z 10 najdroższych budynków świata to wysokościowce.

Oto kilka przykładów obiektów, które należą do grona najdroższych na świecie:

  1. Antilla (Bombaj)

Największy i najdroższy dom jednorodzinny świata. Został stworzony na życzenie Mukesha Ambaniego, indyjskiego potentata przemysłowego. Choć budowa domu kosztowała „zaledwie” 70 milionów dolarów, obecnie obiekt wyceniany jest na około 2 miliardy dolarów. Znajdujący się w centrum miasta wieżowiec liczy 27 pięter i 175 metrów długości, a zamieszkiwany jest przez Mukesha wraz z żoną, matką i trójką jego dzieci.

  1. City of Dreams (Makau, Chiny)

Ten nieszablonowy obiekt noszący nazwę „miasto snów” to nic innego jak centrum rozrywki w którym znajduje się kasyno. Budynek ten posiada 37 pięter i aż 164 metry wysokości. Jedną z jego największych atrakcji są pokazy w perfekcyjny sposób symulujące podwodne życie. Wartość obiektu została wyceniona na 2,75 miliardów dolarów.

  1. One World Trade Center (Nowy Jork, Stany Zjednoczone)

Monumentalny wieżowiec powstał na miejscu zawalonych, na skutek zamachu mającego miejsce 11 września 2001 roku, budynków World Trade Center. Godny następca wież-bliźniaków jest najwyższym obiektem znajdującym się w Nowym Jorku i liczy sobie 541 metrów wysokości

  1. The Shard (Londyn, Wielka Brytania)

Budynek wyglądem przypominający drzazgę, po zakończeniu jego budowy w 2012r. stał się najwyższym budynkiem położonym w Europie. Został zaprojektowany przez słynnego włoskiego architekta Renzo Piano, który zaprojektował również m.in. Centre Georges Pompidou w Paryżu czy New York Times Building w Nowym Jorku. W wieżowcu znajdują się liczne biura, restauracje, hotel, a także mieszkania.

  1. Pałac Parlamentu (Bukareszt, Rumunia)

Budowa tego pozornie niskiego budynku (84 metry wysokości) wyniosła około 3 miliardy dolarów. Dlaczego budowa Pałacu kosztowała tak dużo? Obiekt posiada nie tylko 12 nadziemnych kondygnacji, lecz również 8 poziomów znajdujących się pod ziemią. Budynek ten zajmuje ogromną powierzchnię, większym od niego jest jedynie budynek Pentagonu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *