W Krakowie po raz kolejny, czyli mniej znane atrakcje turystyczne dawnej stolicy Polski

0
kraków

Do Krakowa ściągają turyści z całej Polski, a także z wielu innych krajów. Dawna stolica przyciąga niepowtarzalnym klimatem i bogatą historią, której ślady widoczne są w licznych zabytkach. Kraków jest jednak miastem, które warto odwiedzić więcej niż raz, by poznać je od zupełnie nowej, mniej rozsławionej strony.

Kraków co zobaczyć, by poznać inną stronę miasta? 5 propozycji dla ciekawych świata

Kraków jest znane przede wszystkim z Zamku Królewskiego na Wawelu, Smoczej Jamy i Sukiennic, jednak na uwagę zasługują też zupełnie inne miejsca – jednym z nich są Łąki Nowohuckie, leżące w centrum Nowej Huty. Łąki obejmują obszar pradoliny Wisły. Znajdują się tam pomosty widokowe do obserwacji ptaków, z których można podziwiać zagrożone wyginięciem derkacze i dzierzby gąsiorki.

Turyści mogą odwiedzić również stary kamieniołom Libana w dzielnicy Pogórze. W czasie II wojny światowej znajdował się tam obóz karny, w którym do pracy zmuszono Polaków i Ukraińców. Miejsce to posłużyło Stevenowi Spielbergowi podczas kręcenia Listy Schindlera. Obecnie teren porasta roślinność, a od otoczenia odgradzają go wapienne ściany. O dawnym przeznaczeniu kamieniołomu przypominają metalowe piece typu szybowcowego, w których wypalano wapień. Równie intersujące dla pasjonatów historii lub filmu są dwa inne obiekty – Willa Mira i Willa Oscara Schindlera. Oba budynki czekały przez lata na wykupienie przez miasto i odzyskanie dawnego blasku, lecz nie znaleziono na to środków. Obecnie wille niszczeją, lecz przyciągają swoją ciekawą historią. Willę Mira zamieszkiwał słynny aptekarz Dyonizy Matula, natomiast w drugim domu mieszkał bogaty niemiecki przedsiębiorca, Oscar Schindler, który ratował Żydów przed wywiezieniem do obozów koncentracyjnych.

Na fanów lotnictwa czeka natomiast Polskie Muzeum Lotnictwa. Znajdują się w nim samoloty użytkowane w latach 1909-1920, śmigłowce, szybowce, statki powietrzne, rakietowe systemy przeciwlotnicze oraz kolekcja silników lotniczych. W Muzeum znajduje się ponadto Pomnik Lotników, a w czerwcu odbywa się w nim Małopolski Piknik Lotniczy.

Ciekawostki o Krakowie – gdzie ich szukać?

Pod hasłem ciekawostki o Krakowie kryje się wiele rzeczy, o jakich pojęcia nie mają sami Krakowianie. Jeżeli interesują nas najmniej znane fakty o dawnej stolicy Polski, najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie, jakie informacje Kraków znajdują się na portalach dla turystów. Wiele interesujących faktów można poznać przykładowo na portalu www.krakow.travel, który prezentuje zawsze rzetelne i sprawdzone informacje o mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *