Jak wygląda współpraca szkoły i zakładu pracy w ramach kształcenia dualnego?

0

Pozyskiwanie wykwalifikowanych i chętnych do pracy osób z roku na rok staje się coraz trudniejsze, szczególnie w branżach, gdzie wymagane są specyficzne umiejętności manualne lub techniczne. Jednym ze sposobów, który pomaga uniknąć kłopotów w firmie w związku z rekrutacją, jest kształcenie dualne. Na czym ono polega? Wyjaśniamy.

Czym jest kształcenie dualne?

Kształcenie dualne to inaczej ścisła współpraca placówki edukacyjnej (szkoły średniej) oraz zakładu pracy. W ramach kształcenia uczniowie zdobywają wiedzę teoretyczną w szkole, a następnie mają zajęcia praktyczne w przedsiębiorstwie. Początkowo uczniowie spędzają więcej czasu w szkole na nauce teoretycznej, ale w kolejnych latach proporcje te zostają odwrócone i więcej uwagi poświęca się aspektom praktycznym. Po zakończeniu nauki szkolnej absolwenci są przygotowani do pracy wybranym zawodzie. Nie muszą jednak szukać firmy, która ich przyjmie. Mogą bowiem natychmiast podjąć zatrudnienie w zakładzie, który już znają.

Dlaczego przedsiębiorstwa korzystają z kształcenia dualnego? 

System dualny jest bardzo rozpowszechniony w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi uczynili z tej metody swój towar eksportowy, gdyż przyniosła im wiele korzyści. Niemieckie zakłady przemysłowe korzystają z kształcenia dualnego, aby obniżyć koszta rekrutacji. Jednocześnie oferują młodym ludziom szansę na zdobycie zawodu i dobrze płatnej pracy w bardzo efektywny sposób.

Firmy w ten sposób zwiększają swoją konkurencyjność, czyli umiejętność sprostania wymaganiom rynku. Rozwijająca się gospodarka sprawia, że przedsiębiorstwa podnoszą produkcję, aby zdobywać nowe rynki i zaspokoić rosnące potrzeby klientów lub kontrahentów. Często jednak nie jest to możliwe ze względu na brak odpowiednio licznej kadry pracowników. Mimo starań i akcji rekrutacyjnych do firm nie trafiają wartościowi kandydaci. Kształcenie dualne pozwala zadbać o stały dopływ pracowników, którzy nie tylko mają doświadczenie zawodowe, ale są zaznajomieni ze specyfiką pracy w danym miejscu.

Jak wygląda współpraca w ramach kształcenia dualnego?

Firma, która ma problemy z retencją pracowników (szczególnie w przypadku zawodów deficytowych), nie musi samodzielnie poszukiwać szkoły do współpracy. Wystarczy, że skorzysta z pomocy wiarygodnego partnera, takiego jak Edunet Poland, czyli centrum kształcenia działającego przy Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. Specjaliści Edunet pomogą znaleźć odpowiednią placówkę edukacyjną i doprowadzić do podpisania umowy o współpracę. Do skutecznego kształcenia dualnego niezbędne jest skompletowanie odpowiedniej kadry, instruktorów nauczania praktycznego, a także stworzenie programu nauczania, dzięki czemu proces edukacji będzie płynny i skuteczny. Możliwe, że dodatkowych szkoleń będą wymagać nauczyciele już zatrudnieni w szkole, aby byli lepiej przygotowani do zmodyfikowanego modelu edukacji.

Kolejnym krokiem jest rekrutacja uczniów, którzy za kilka lat zyskają praktyczny zawód i będą mogli podjąć pracę w przedsiębiorstwie. Tu ważna jest szczera komunikacja na temat zasad i możliwości, jakie daje kształcenie dualne. Warto wykorzystać możliwości, jakie dają dni otwarte w szkole oraz spotkania w zakładzie pracy, dzięki czemu uczniowie i ich rodzice dokładnie zapoznają się z ofertą edukacyjną. Rozpoczęcie nauki przez pierwszą klasę będzie okazją wprowadzania ewentualnych poprawek, aby kształcenie było jeszcze lepsze dla wszystkich zainteresowanych. Ponadto szkoła i zakład pracy wspólnie przeprowadzają egzamin zawodowy, który zweryfikuje założenia programu, a także wiedzę i umiejętności uczniów.

Zobacz: https://edunet-poland.pl/ksztalcenie-dualne/ 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *