Ciepło i przyjemnie – czyli dom idealny

0
grzejnik

To chyba jeden z najważniejszych priorytetów, jakie stawiamy sobie przy wyborze domu czy mieszkania. Nawet ci, którzy lubią niższe temperatury, dbają o komfort termiczny. Ciepły dom kojarzy się z rodzinna atmosferą i poczuciem bezpieczeństwa. O dobry system należy zadbać najlepiej na etapie budowy lub remontu, ale najpierw należy wybrać sposób ogrzewania, piec i inne elementy.

Jaki typ ogrzewania wybrać?

Przede wszystkim taki, który zabezpieczy potrzeby rodziny i będzie odpowiedni do możliwości technicznych. Jeśli możemy podpiąć się do sieci, zamontować pompę ciepła czy wybrać alternatywne metody, powinniśmy to sprawdzić już na etapie projektu domu. Do wyboru mamy klika opcji i należy je dostosować do możliwości i potrzeb rodziny. Ogrzewanie tradycyjne wykorzystuje paliwa stałe takie jak na przykład węgiel czy drewno. Jest to rozwiązanie tanie, ale wymagające dużych nakładów pracy i stałej kontroli. Kotły gazowe są zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze, ale do działki musi być pociągnięta instalacja lub musimy zamontować w ogrodzie zbiornik na gaz. To rozwiązanie jest już droższe. Innym rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne, które może wyglądać w dwojaki sposób. Jednym z nich jest podłączenie grzejników bezpośrednio do gniazdek elektrycznych, co jest rozwiązaniem bardzo kosztownym, drugie to ogrzewanie podłogowe. Jest to najdroższe z rozwiązań, ale tez najwygodniejsze. Warto pamiętać, że do dyspozycji mamy również alternatywne metody pozyskiwania ciepła, które, choć są drogą inwestycją, znacząco wpływają na rachunki bieżące. W wyborze pomogą nam fachowcy z gthpolska.pl.

Co warto sprawdzić?

Warto na pewno porozmawiać z fachowcem, który sprawdzi izolację termiczną i na jej podstawie wskaże ekonomiczne rozwiązanie. Pamiętajmy, że coraz częściej wykorzystuje się alternatywne metody ogrzewania domów, które może na etapie instalacji są kosztowne, ale w użytkowaniu tańsze niż te tradycyjne. Poza tym z designerskiego punktu widzenia świetnie wyglądają pomieszczenia, w których nie widać grzejników. Oprócz kominka można w domu (a raczej na dachu lub w ogrodzie) zainstalować kolektory słoneczne, innym sposobem jest zainstalowanie ogrzewania nadmuchowego lub fundamentowej płyty grzewczej. Ta ostatnia inwestycja wymaga już prac na etapie budowy fundamentów. Mamy do wyboru również ogrzewanie ścienne i fazowe. A wszystko po to, by było nam ciepło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *