Kremacja- sposób kremowania i polskie prawo
Na czym polega kremacja?
Kremacja jest jednym z rodzajów pochówku zmarłego, polegającym na bezdymnym i bezzapachowym spaleniu ciała, w urządzeniu służącym do spopielania ciała ludzkiego (w piecu kremacyjnym). Kremacja to jeden z możliwych w Polsce sposobów na pochowanie zmarłego. W odróżnieniu od tradycyjnego złożenia ciała w trumnie do grobu tu następuje pochowanie urny z prochami, które pozostały z procesu kremacyjnego. Proces spopielenia odbywa się najczęściej w trumnie kremacyjnej pozbawionej warstw farby i lakieru, ozdób i uchwytów. Jest on przeprowadzany w specjalnym piecu kremacyjnym. Spalanie trwa ponad godzinę. Prócz popiołów wydziela się woda i dwutlenek węgla. Krematorium (łac. cremo = ‘palę’ cremare – spalić) – budynek, w którym przeprowadza się pośmiertne spalenie (kremację) zwłok przed pochówkiem.
Polskie prawo
Zgodnie z artykułem 12. i 16. ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 1959 r. Nr 11, poz. 62, z późn. zm.), zmarłych można pochować przez złożenie w grobach ziemnych, murowanych lub katakumbach i zatopienie w morzu. Szczątki pochodzące ze spopielenia zwłok mogą być przechowywane także w kolumbariach. W szczególnych przypadkach, gdy zgon nastąpił na okrętach będących na pełnym morzu, zwłoki wręcz powinny być pochowane przez zatopienie w morzu. Za naruszenie przepisów tej ustawy grozi kara grzywny do nawet 5 tys. złotych lub kara aresztu do 30 dni. W 2005 r. przygotowywane były przynajmniej trzy projekty nowej ustawy o cmentarzach.
Zakazy prawne
Obecne polskie prawo nie zezwala na:
przechowywanie urny z prochami w innym miejscu niż na cmentarzu (czy to w niszy urnowej, pochowanej w grobie urnowym, czy pochowanej do tradycyjnego grobu)
rozsypywanie prochów osoby zmarłej np. na „polach pamięci” usytuowanych na cmentarzach, czy poza nimi
rozsypywanie prochów do morza, można je jedynie w nim zatopić
Zapraszamy do skorzystania z naszych usług kremacji zakładu pogrzebowego Haliny i Marka Kosmala.
Bardzo ciekawy artykuł