Aplikacja webowa a strona internetowa – czym się różnią?
Aplikacja webowa a strona internetowa — jak działają? Czym jest aplikacja webowa? Poznaj różnicę…
Aplikacja webowa to program dostępny z poziomu przeglądarki. Czy w takim razie aplikacja web i strona internetowa to jedno i to samo? Na czym polega różnica i dlaczego dedykowane aplikacje webowe to przyszłość Twojej marki?
Czym jest aplikacja webowa?
Wiele osób nadal nie odróżnia stron www od aplikacji. A samo pojęcie “aplikacji” bardzo często kojarzy się z programami dostępnymi z poziomu smartfonów czy tabletów.
Aplikacja webowa (internetowa) to program dostępny z poziomu przeglądarki internetowej. Od aplikacji mobilnej i desktopowej różni się brakiem konieczności instalacji na telefonie, czy komputerze użytkownika. Znacząco różni się także od serwisu internetowego.
Aplikacje internetowe a strony www
Serwisy lub strony internetowe pełnią najczęściej funkcję informacyjną. Pierwsze, ro zbiory stron internetowych działające pod jedną domeną, umieszczone na jednym serwerze i przeważnie powiązane tematycznie. Serwis lub strona www ma z założenia być nośnikiem treści, które można skonsumować i np. skomentować.
Aplikacje webowe są interaktywne. A to znaczy, że choć podobnie jak strony są dostępne z poziomu przeglądarki internetowej — realizują szerszy zakres zadań. Pozwalają np. na dokonywanie rezerwacji, czy wykonywanie innych działań. Jest to możliwe dzięki temu, że kiedy użytkownik podejmuje określone działanie, apka łączy się z serwerem i dostarcza odpowiedzi w formie konkretnego komunikatu lub czynności. Jest dostępna pod konkretną domeną i działa w ramach strony internetowej. W tym przypadku adres i witryna to jedynie infrastruktura dla programu, który odgrywa najważniejszą rolę.
Popularne narzędzia do tworzenia aplikacji webowych
Strony www tworzy się głównie przy użyciu języka znaczników HTML, kaskadowych arkuszy styli (CSS) i języka programowania JavaScript. A ten umożliwia między innymi tworzenie złożonych efektów wizualnych, a także interaktywnych elementów np. w postaci formularzy. I chociaż formularze w pewien sposób rozszerzają stronę — jeszcze nie czynią z niej pełnowymiarowej aplikacji.
Aplikacja webowa to zaawansowana konstrukcja, przy której tworzeniu wykorzystuje się HTML, CSS, JavaScript i techniki Ajax. Frontend można napisać czystym Java Script lub używając frameworków (Vue, React, czy Angular – ostatni przeważnie w rozwiązaniach klasy enterprise). Do backendu używa się najczęściej języków PHP, Ruby, czy Python. Dla systemów enterprise także C++ i C#. Do tego dochodzą biblioteki i frameworki (Ruby on Rails, Node.js czy Django).
Jakie są zalety aplikacji webowych? Czemu warto decydować się na dedykowane rozwiązania?
Dedykowane aplikacje webowe to rozwiązanie elastyczne, a równocześnie bezpieczne. Wszystkie informacje są przechowywane w bazach danych, a użytkownik nie musi dokonywać aktualizacji — to jest zadanie administratora. Można je obsługiwać na każdym urządzeniu wyposażonym w przeglądarkę, ponieważ nie wymagają instalacji.
Kolejną niewątpliwą zaletą jest szybkość ładowania, dalece przekraczająca czas ładowania stron internetowych. Nic więc dziwnego, że aplikacje internetowe zyskują coraz większą przewagę.
Da Vinci Studio dedykowane aplikacje webowe dla Twojego biznesu
W Da Vinci Studio projektujemy aplikacje szyte na miarę — w pełni zoptymalizowane do potrzeb Klienta. Tak zaprojektowane aplikacje wspierają Twój biznes na wielu poziomach, zwiększają płynność pracy, ale też zapewniają konkurencyjność. A wszystko to, dzięki stosowaniu rozwiązań, których nie ma nikt inny.
Artykuł sponsorowany