5 rzeczy, których nie wiecie o paleciakach – czyli wózki paletowe ręczne
W ciągu swojego życia większość z nas przynajmniej raz (o ile nie więcej) spotkała się z urządzeniem takim jak wózek paletowy ręczny – czyli innymi słowy zwykły paleciak. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy jednak 5 ciekawostek, o których nie wiedzą często nawet posiadacze tych wózków. O czym mowa? Sprawdźcie!
Ręczne wózki paletowe w pracy
Na początek jednak zacznijmy od tego jakie miejsce zajmują w przestrzeni wózki paletowe. Na rynku dostępne są w różnych wersjach: z długimi widłami lub krótkimi widłami. Jednak nie tylko od długości wideł zależy to jak wykorzystuje się paleciaki.
Ręczne wózki paletowe przeznaczone są przede wszystkim do pracy w magazynach niskiego składowania, w hurtowniach, centrach handlowych, marketach i hipermarketach czy na różnego typu składach. Zdarza się również, że paleciaków używa się do przewożenia ładunków między stanowiskami w różnego typu przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Maksymalny ciężar do podnoszenia dla wózka ręcznego to około 2 500 kg. Wartość udźwigu zależy jednak od indywidualnych możliwości maszyny i dla wielu modeli może być znacznie niższa. Bardziej zaawansowana wersja wózka paletowego ręcznego to paleciak elektryczny, który może także być prowadzony lub posiadać podest dla operatora.
1. I cóż, że ze Szwecji?
Czy wiedzieliście, że kraj z którego pochodzą wózki paletowe ręczne to właśnie Szwecja? Choć już w okresie międzywojennym i w czasach II Wojny powstawały różnego typu mniej lub bardziej udane wersje wózków do transportu, to pierwszy wózek paletowy został oficjalnie zarejestrowany w Szwecji dopiero w 1947 roku przez firmę BT Industries.
BT Industries ma na swoim koncie jednak nie tylko wyprodukowanie pierwszego wózka paletowego ręcznego. Firma ta w porozumieniu z Koleją Szwedzką w 1949 roku ustaliła jak będą wyglądały normy i wymiary europalet – a wytyczne te obowiązują po dziś dzień. Co ciekawe – od 2000 roku BT Industries jest częścią korporacji Toyota.
2. Może ważyć mniej niż dorosły
Konstrukcja wózków paletowych ręcznych nie należy do najbardziej skomplikowanych. Nie obejmuje także wielu elementów, które są na wyposażeniu bardziej zaawansowanych wózków jezdniowych podnośnikowych, np. silnika czy akumulatora, przez co jest bardzo lekka. W zależności od modelu – ręczny wózek paletowy może ważyć od zaledwie 40 kg do około (lub niewiele ponad) 100 kg. Jest to bardzo nieduża wartość nawet w porównaniu z udźwigiem, jakim dysponują tego typu wózki.
Ręczne wózki paletowe z uwagi na niewielkie rozmiary i lekką konstrukcję są także łatwe w przetransportowaniu. Nie trzeba wynajmować specjalnych przyczep ani płacić za dostarczenie sprzętu pod wskazany adres. Paleciak z powodzeniem zmieści się nawet w większym samochodzie osobowym.
3. Nie wymaga żadnych uprawnień
Jeżeli obawiacie się, że obsługa wózka paletowego wymaga od Was ukończenia specjalnych szkoleń jak w przypadku wózków widłowych, to całkowicie się mylicie. Wózki widłowe i wózki paletowe elektryczne wymagają uprawnień operatorskich, ponieważ posiadają napęd mechaniczny, a przez to należą do grupy urządzeń transportu bliskiego. Jednak ręczne wózki paletowe nie zostały wyposażone w napęd, a jedyne udogodnienie jakie można znaleźć w nowoczesnych modelach to wysokowydajna pompa hydrauliczna (dzięki której paleciak wymaga mniejszej siły pompowania w trakcie obsługi). W praktyce oznacza to, że wózki paletowe ręczne nie należą do UTB i nie podlegają pod te same obowiązki, co wózki podnośnikowe jezdniowe.
Co zatem jest potrzebne by w pracy obsługiwać wózek paletowy ręczny? Jedynie standardowe szkolenie BHP oraz szkolenie stanowiskowe, które zwykle przeprowadzane jest zaraz po objęciu konkretnego stanowiska.
4. Temperatura może mieć wpływ na ich pracę
Czy wózki paletowe pracować mogą dosłownie w każdych warunkach? Tak naprawdę pogoda, a jeszcze dokładniej temperatura może mieć wpływ na poprawność ich działania.
Zbyt niska temperatura może sprawić, że widły wózków paletowych zaczną samoistnie opadać. Tak samo może stać się w przypadku nieprawidłowo dobranego oleju (zazwyczaj o zbyt małej gęstości). Dlatego przed zakupem wózka paletowego, który ma być eksploatowany np. w mroźniach, warto sprawdzić jaka jest temperatura robocza wskazana przez producenta lub wybrać specjalny sprzęt przeznaczony do pracy w chłodniach.
5. Ręczne wózki paletowe, które Was zaskoczą
Nie wszystkie wózki paletowe ręczne są takie same. I choć mogłoby się wydawać, że w obrębie tej kategorii trudno o jakieś nowości czy niespodzianki, jednak producenci postarali się, żeby także z modeli wózków ręcznych wyciągnąć to, co najlepsze (i co może być najbardziej użyteczne). Dlatego właśnie można spotkać:
- ręczne wózki paletowe wyposażone w wagę – pozwala to znacząco usprawnić magazynowanie oraz kompletowanie zamówień np. w hurtowniach spożywczych, centrach handlowych,
- wózki paletowe wykonane w całości ze stali nierdzewnej – przeznaczone do zadań specjalnych, czyli transportu w środowisku, które wymaga zachowania najwyższych standardów higieny, wykorzystywane m.in. w przemyśle farmaceutycznym,
- wózki paletowe ręczne nożycowe, które można wykorzystywać jako stoły robocze – są najbardziej uniwersalne i pozwalają nie tylko na transport palet ładunków na krótkich dystansach i utwardzonych powierzchniach ale mechanizm nożycowy umożliwia również wykorzystanie wózka jako poręcznego, niewielkiego stołu roboczego, co doskonale sprawdza się w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją.
Ręczny wózek paletowy bez tajemnic
Zaprezentowaliśmy Wam 5 ciekawostek dotyczących ręcznych wózków paletowych. Urządzenia te mimo niewielkich rozmiarów bardzo dobrze sprawdzają się w obsłudze towarów znajdujących się na niskich regałach, przewożeniu palet na małej przestrzeni czy podczas rozładunku zamówień. Pomimo obecności na rynku większych i bardziej zaawansowanych wózków magazynowych (wózków widłowych elektrycznych, wózków widłowych wysokiego składowania itd.) wciąż jest także miejsce na korzystanie z niewielkich ale użytecznych wózków paletowych ręcznych.
Artykuł Sponsorowany
Ciekawy tekst, dzięki za podzielenie się informacjami
Bardzo przydatny artykuł, świetnie że dzielicie się informacjami w tym temacie.